Zamknij

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

13:09, 14.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:10, 14.07.2021

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają kilka różnych zobowiązań finansowych i zaczynają dotkliwie odczuwać łączną wysokość wszystkich rat. Każdy kredyt czy pożyczka wiąże się z różnym oprocentowaniem i odsetkami, a dodatkowo trzeba pamiętać o terminach płatności. Jeśli przypadają one na różne dni miesiąca, trudność w zapanowaniu nad sytuacją rośnie, a o zadłużenie nietrudno. Połączenie wszystkich rat w jedną ułatwia sprawę. Kiedy jeszcze sprawdzi się konsolidacja? Jak wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny? Poznaj opcje, z których możesz skorzystać i dowiedz się o nich więcej.

1. Po pierwsze, oprocentowanie

2. Opcja dodatkowej gotówki

3. Okres spłaty

Trudno jest zweryfikować samodzielnie wszystkie dostępne na rynku oferty kredytu konsolidacyjnego. Aby znaleźć najkorzystniejszą, warto sięgnąć po kalkulator kredytu konsolidacyjnego oraz rankingi uwzględniające kredyt konsolidacyjny - 17bankow.com pozwala zapoznać się ze szczegółami ofert Alior Banku czy PKO BP. Kredyt konsolidacyjny online przedstawiony jest szczegółowo.

Po pierwsze, oprocentowanie

Jednym z najważniejszych aspektów w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która decyduje o ostatecznym koszcie. Zasady są proste: niższa stopa procentowa oznacza tani kredyt konsolidacyjny. Może jednak zdarzyć się, że konsolidacja kredytu nie będzie możliwa w przypadku osób z negatywną historią w BIK. Czasami oferta może mieć w takiej sytuacji niekorzystne oprocentowanie, co sprawi, że nie będzie opłacało się wziąć kredyt konsolidacyjny.

Istnieją różne rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Połączyć można chociażby kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, pożyczki czy zakupy ratalne.

Opcja dodatkowej gotówki

Bardzo często kredyt konsolidacyjny pociąga za sobą dodatkowe opcje. Niektóre banki wraz z kredytem konsolidacyjnym proponują środki, które można przeznaczyć na dowolny cel - kredyt konsolidacyjny hipoteczny pozwala uzyska dodatkową gotówkę - pieniądze na remont czy zakup nowego sprzętu albo mebli. Przed podjęciem decyzji warto jednak dokładnie przeanalizować umowę, w szczególności sprawdzając okres kredytowania, całkowity koszt kredytu i wysokość raty kapitałowo-odsetkowej. Może się bowiem okazać, że taki pozorny bonus wcale się nie opłaca.

Przed podpisaniem umowy kredytu oszacuj, jaką maksymalną ratę jesteś w stanie spłacać miesięcznie. Warto wybrać wariant optymalny: niska miesięczna rata może wydawać się kusząca, ale całkowita kwota kredytu pozostanie niezmienna, co oznacza, że będziesz ją spłacać dłużej, a odsetki będą odpowiednio wyższe. Nie zmienia to faktu, że jeśli masz problem, by spłacać dotychczasowe kredyty gotówkowe, niższe miesięczne zobowiązanie będzie bardzo kuszące. Pamiętaj, że warto uzyskać kredyt konsolidacyjny tylko wtedy, gdy realnie pomoże on w twojej sytuacji.

Okres spłaty

Zgodnie z informacją, która pojawiła się już wcześniej, zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest możliwe na różny okres. To parametr, który jest bardzo istotny z punktu widzenia ogólnej sytuacji finansowej. Miesięczna płatność w przypadku kredytów konsolidacyjnych może być obniżona pod warunkiem wydłużenia okresu kredytowania. Osoby, które nie mają większych trudności ze spłatą lub są one jedynie przejściowe, mogą bez większych obaw wybierać mniejszą liczbę miesięcy. Jeśli jednak sama wysokość rat stanowi problem, należy podejść do oferty kredytów konsolidacyjnych z większą ostrożnością. Ważne, by realnie oceniać swoją zdolność kredytową i dopasować wysokość zobowiązania do właściwych możliwości finansowych. W przeciwnym razie podważysz cały sens kredytu konsolidacyjnego i nadal będziesz mieć kłopot ze spłatą zobowiązań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%