Zamknij

Brokuły i inne warzywa z rodziny krzyżowych - poznaj je lepiej

10:05, 23.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:06, 23.07.2021

Wśród warzyw, które można zaliczyć do rodziny tzw. krzyżowych inaczej kapustowatych, znajdują się brokuły, brukselka, kalafior oraz kapusta. Wykazują one szereg dobroczynnych właściwości. Są także źródłem sulforafanu, który może redukować ryzyko wystąpienia nowotworów.

Brokuły, brukselka, kalafior, kapusta... - przyjrzyj się kapustowatym

Źródło sulforafanu wykazującego właściwości antynowotworowe, skarbnica witamin i minerałów, a także świetny pomysł na obiad. Mowa oczywiście o smacznych warzywach z rodziny kapustowatych, które są nie tylko łatwe w przygotowaniu, ale również smaczne i zdrowe. Brokuły, brukselka, kalafior i inne kapustowate zawierają witaminę C, błonnik oraz polifenole, które w naturalny sposób podnoszą odporność organizmu. Wspaniałe pomysły na dania z ich wykorzystaniem prezentuje fotoprzepis – wartościowy portal z przepisami, na którym znajdziesz wiele ciekawych inspiracji.

Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku każdego innego produktu, również kapustowatych nie można jeść bez ograniczeń. Zjadanie warzyw z tej grupy w zbyt dużych ilościach może utrudniać wchłanianie jodu, co z kolei prowadzi do powstawania różnych zaburzeń, m.in. do rozwoju wola.

Brokuły – naturalne źródło składników odżywczych

Brokuły, nazywane także zielonym kalafiorem, to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają mnóstwo witaminy B6, ryboflawiny, kwasu foliowego, niacyny, witaminy A, C i K. To również źródło wielu cennych pierwiastków takich jak fosfor, wapń, żelazo czy potas. Jedzenie brokułów i innych kapustowatych bogatych w sulforafan może skutecznie zmniejszać możliwość pojawienia się nowotworów w przyszłości. Należy jednak pamiętać, by nie blanszować ich w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż powoduje ona, że warzywa tracą swoje zdrowotne właściwości. O tym, jak długo gotować brokuły przeczytasz klikając tu: brokuł gotowanie

Warto wspomnieć, że aby brokuły nie utraciły zbyt dużej ilości sulforafanu podczas obróbki cieplnej, należy je przyrządzać na parze maksymalnie przez 3-4 minuty. Poleca się także podawanie tego warzywa w towarzystwie innych produktów, m.in. wszystkich surowych kapustowatych, rukoli, wasabi, pomidora czy rzodkiewki, które wchodząc w reakcję chemiczną z substancjami zawartymi w brokule wzmacniają jego antyrakowe działanie.

Brokuły to wspaniały pomysł na obiad dla wszystkich, którzy cenią sobie delikatniejsze smaki. Brokuł ma bowiem mniej intensywny posmak niż jego kuzyn – kalafior. Jedzenie brokułów polecane jest osobom, które zmagają się z anemią. Brokuły mogą zmniejszać również ryzyko powstawania wrzodów.

Brokuł to smaczne warzywo z rodziny kapustowatych, które warto włączyć do swojej diety.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%