Zamknij

Czy IKE lub IKZE to dobre inwestycje?

12:37, 09.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:29, 09.08.2022

W dzisiejszym świecie wielu z nas martwi się o swoją finansową przyszłość. Niestety nie ma w tym nic dziwnego, gdyż szybko zmieniająca się sytuacja gospodarcza dała nam się we znaki i coraz więcej osób ma świadomość, jakich trudności może dostarczyć potencjalny kryzys. Czy w związku z tym inwestycje, takie jak IKE lub IKZE mogą stanowić dobry pomysł, który chociaż trochę ochroni nas przed zmianami na rynkach finansowych? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania!

Czym jest IKE i IKZE?

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle są IKE oraz IKZE, gdyż wiele osób mogło jeszcze nie mieć okazji, do zapoznania się z tymi terminami. Mówiąc najbardziej ogólnie, IKE i IKZE to elementy trzeciego filaru planu emerytalnego, czyli rozwiązania pozwalające na gromadzenie swoich pieniędzy na emeryturę na własną rękę, w oderwaniu od tego, co ma nam do zaoferowania państwowy system emerytalny. IKE i IKZE mogą przybierać różne formy, w zależności od tego, jaki rodzaj inwestycji nas interesuje. Żebyśmy mogli skorzystać z pełni profitów oferowanych przez te produkty, konieczne będzie ukończenie odpowiedniego wieku, który pozwoli na wypłatę zgromadzonych środków bez konieczności odprowadzania podatku.

Jaka jest różnica pomiędzy IKZE oraz IKE?

IKE oraz IKZE są produktami finansowymi, których założenia są do siebie bardzo podobne – oba stanowią sposób na ochronę swoich środków finansowych i ich kumulowanie z myślą o emeryturze. W dalszym ciągu nie oznacza to, że IKE oraz IKZE to zupełnie to samo rozwiązanie – występują pomiędzy nimi dosyć znaczące różnice.

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne. Limit pieniędzy, jakie możemy umieścić tam każdego roku, jest zależny od aktualnej średniej krajowej pensji w Polsce i wynosi jej trzykrotność. Do odebrania swojego kapitału konieczne będzie ukończenie sześćdziesiątego roku życia i wpłaty na konto na przestrzeni pięciu dowolnych lat od momentu jego założenia. Pieniądze zgromadzone na IKE są zdjęte z konieczności odprowadzania podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki.

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Pierwszą różnicą pomiędzy IKE a IKZE jest wiek, po którego ukończeniu można wypłacić zgromadzone przez siebie fundusze – w przypadku IKZE wynosi on sześćdziesiąt pięć lat. W tym wypadku maksymalna, roczna kwota wpłaty także jest zależna od krajowego wynagrodzenia i wynosi jego 1,5-krtotność, lub 1,8-krotność, w zależności od naszej formy zatrudnienia. Największą korzyścią płynącą z IKZE jest fakt, że wszystkie wpłacane tam pieniądze można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu.

IKE i IKZE – czy to się opłaca?

Skoro wiemy już czym jest IKE oraz IKZE, możemy wrócić do pytania tytułowego i przyjrzeć się kwestii ich opłacalności. Czy IKE lub IKZE mogą stanowić dobry sposób na inwestowanie kapitału na niepewne czasy? Jak najbardziej i jest kilka powodów, które się do tego przyczyniają.

Przede wszystkim, IKE i IKZE może przybierać różne formy inwestycji, w zależności od naszych potrzeb i ryzyka. Nie ma żadnej przeszkody, żebyśmy otworzyli konto maklerskie w ramach naszego IKE lub IKZE i spróbowali naszych sił w inwestycjach giełdowych, lecz jeśli bardziej cenimy sobie stabilny zysk – IKE i IKZE może mieć także formę lokaty, lub funduszu.

Dodatkowo, posiadanie IKE i IKZE generuje dla nas sporo potencjalnych korzyści podatkowych. Warto pamiętać o tym, że oba te produkty świetnie uzupełniają się na tym polu i mogą przyczynić się do naszej oszczędności w tej materii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%