Zamknij

Jak kreatyna wpływa na mięśnie? Dawkowanie: tabletka czy proszek?

13:39, 11.08.2022 . Aktualizacja: 13:39, 11.08.2022
Skomentuj

Kreatyna to popularny suplement potęgujący anabolizm mięśniowy. Pora sprawdzić jak wpływa na mięśnie i nie tylko oraz jak ją dawkować by osiągnąć najlepsze rezultaty.

Suplementy diety - czyli co?

Suplementy często postrzegane są jako środki mające rewolucjonizować osiągane rezultaty, dające efekty porównywalne z tymi które zapewniają środki kwalifikowane jako niedozwolone wspomaganie w sporcie. Wizerunek ten utrwalają przekazy marketingowe w których atleci przekonują nas do słuszności wyboru danego suplementu. Jednocześnie suplementy są środkami regulowanymi prawnie i wiemy, że substancje w nich występujące nie mogą wpływać na organizm zbyt drastycznie, a tym bardziej nie mogą powodować zaburzeń jego funkcjonowania i stwarzać zagrożenia zdrowotnego. W myśl przepisów prawa suplement diety klasyfikowany jest jako środek spożywczy (a więc żywność, a nie lek lub środek dopingujący), który może stanowić źródło witamin, składników mineralnych, ekstraktów roślinnych lub innych substancji charakteryzujących się wpływem na organizm, bez zaburzenia jego podstawowych czynności fizjologicznych. Suplementy sprzedawane muszą być w postaci umożliwiającej dawkowanie, nie może ich też charakteryzować potencjał leczniczy.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest suplementem diety klasyfikowanym przez międzynarodowe instytucje zajmujące się tematyką dietetyki sportowej, jako suplement dla sportowców, znajdujący się w grupie tzw. suplementów ergogenicznych. Jej zadaniem ma być więc wsparcie budowania formy sportowej zawodnika oraz procesów jego regeneracji. Możesz ją kupić w sklepie https://sklep.kfd.pl/kreatyna-c-48.html w postaci proszku lub kapsułek.

Z chemicznego punktu widzenia kreatyna to kwas beta-metyloguanidynooctowy - cząsteczka występująca naturalnie w organizmie człowieka (i w nim również syntezowana w ograniczonej ilości) oraz w żywności, przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego.

Najpowszechniejszym źródłem kreatyny w żywności, prócz specjalistycznych suplementów oczywiście, są mięśnie szkieletowe zwierząt (czyli mięso). U człowieka również większość kreatyny zmagazynowana jest w mięśniach pod postacią kreatyny wolnej lub fosfokreatyny (PC, PCr).

Czego mogę oczekiwać po kreatynie?

Suplementacja kreatyną skutkuje wzrostem stężenia PCr w organizmie (tak organizm zwykł magazynować większość kreatyny). W efekcie dochodzi do szybszej produkcji cząstek wysokoenergetycznych (ATP), co pozwala na wykonywanie większych wysiłków, a także sprawniejszą regenerację. Zaobserwowano także, niezależny od ATP, potencjał maksymalizacji wzrostu masy mięśniowej oraz możliwość poprawy wydolności umysłowej u osób niewyspanych, zestresowanych i starszych.

Formy kreatyny - czym się różnią? Który rodzaj kreatyny wybrać?

Podstawowa, najwcześniej poznana i najlepiej zbadana forma kreatyny to monohydrat. Monohydrat kreatyny jest cząsteczką o najbardziej obiecujących właściwościach z prostego powodu - zawartość g kreatyny w g związku jest najwyższa. Każda inna "nowa forma" zawiera po prostu mniej kreatyny w 1 cząsteczce kreatyny. Jabłczan kreatyny, wbrew obiegowym opiniom nie jest "lepszy na siłę", ale u osób z wrażliwym żołądkiem, które po mono odczuwają dyskomfort - może się sprawdzić.

Dawkowanie kreatyny

Aktualnie zaleca się suplementację ciągłą 5g kreatyny dziennie przez okrągły rok. Możesz jednak stosować także cyklowanie i zażywać 2x5g kreatyny/d przez 8 tygodni, następnie wprowadzając 8 tygodni przerwy.

Kapsułki, tabletki czy proszek? Co da lepszy przyrost masy mięśniowej?

Stojąc przed sklepową półką nie kłopocz się myśląc czy lepsza będzie kreatyna w proszku czy w tabletkach lub kapsułkach - to wciąż ten sam związek chemiczny. Zerknij w skład, jeśli nie ma zbędnych dodatków - kupuj śmiało i czekaj na anaboliczny bodziec!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%