Zamknij
REKLAMA

Szpital tymczasowy w Katowicach zlikwidowany. Co z Pyrzowicami?

15:50, 06.06.2021 | E.K
Skomentuj Fot. Węglokoks
REKLAMA

Likwidowany jest szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Co ze szpitalem  na lotnisku w Pyrzowicach?

Kilku pacjentów przebywających w szpitalu tymczasowym zostało przetransportowanych do innych placówek. 1 czerwca rozpoczął się demontaż katowickiego szpitala tymczasowego i dezynfekcja pomieszczeń. Centrum kongresowe wraca do swoich właściwej działalności. 

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa na razie nie będzie likwidowany drugi w województwie śląskim szpital tymczasowy, mieszczący się w porcie lotniczym w Pyrzowicach. Pozostaje w rezerwie na wypadek kolejnej fali pandemii. W placówce są 144 łóżka, w tym 10 respiratorowych, szpital podzielono na moduły, które są uruchamiane wraz z napływem chorych.

Jak nam powiedziała Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka prasowa Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, w miniony wtorek w szpitalu w Pyrzowicach było 13 pacjentów. Kilka dni wcześniej – 8.

– Placówka wciąż działa i przyjmuje pacjentów, co jest związane z tym, że szpitale, w tym  powiatowe, likwidują łóżka covidowe – tłumaczy rzecznik. Dlatego jeśli nastąpi wzrost liczby chorych hospitalizowanych z powodu koronawirusa, trafią oni do Pyrzowic. – W tej chwili utrzymujemy w gotowości 2 moduły szpitalne, każdy na 28 pacjentów – dodaje. Jeśli zakażeń będzie więcej, wówczas – podobnie jak to było wiosną tego roku – w szpitalu na lotnisku będą uruchamiane kolejne moduły, co wiąże się z kolei z koniecznością zapewnienia kadry medycznej.

Szpital w Pyrzowicach został wybudowany w listopadzie ubiegłego roku, zlokalizowano go w jednym z hangarów w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Ze względu na swoje położenie przy lotnisku, szpital może być wykorzystywany do ewentualnego transportu lotniczego chorych do szpitali w innych województwach.

Placówkę przygotował Węglokoks, największy akcjonariusz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Przez kilka miesięcy był szpitalem rezerwowym, w którym nie było pacjentów. Pierwsze przyjęcia nastąpiły dopiero 30 marca tego roku, kiedy wraz z trzecią falą zakażeń koronawirusem, gwałtownie zmalała liczba wolnych miejsc w śląskich szpitalach.

Szpitalem patronackim dla Szpitala Tymczasowego w Pyrzowicach jest Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu.

[ZT]31361[/ZT]

 

(E.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

HanysHanys

0 1

Zlikwidować wszystkie szpitale tam wszyscy pracują za KARĘ - jak wszyscy w Polsce ! 00:16, 08.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%