Zamknij
REKLAMA

Wilk i zając. Kalety zapraszają na lekcje przyrody

06:39, 14.09.2021 | J.M.
REKLAMA

Przy Stanicy Myśliwskiej pomiędzy Kaletami a Tarnowskimi Górami powstała nietypowa ścieżka edukacyjna. Ustawiono tutaj drewniane modele zwierząt odwzorowujące je w naturalnej wielkości.

Ścieżka edukacyjna powstała dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Kalety otrzymały dotację w wysokości 17 tys. zł.

Ścieżka dydaktyczna "Edukacyjne modele zwierząt leśnych" przedstawia faunę, którą rzeczywiście można spotkać w kaletańskich lasach. Ale zwierzęta te są płochliwe, trudno je podejść. Natomiast duże, drewniane modele dzików, wilków, lisów, jeleni i zajęcy dają możliwość przyjrzeć się im z bliska. Rzeźby wyszły spod dłuta Ryszarda Wysockiego z Zielonej. To pięć kompletów figur wraz z tablicami informacyjnymi.

Pomysł na ścieżki edukacyjne z wykorzystaniem rzeźb Ryszarda Wysockiego sprawdził się w Truszczycy. Tam, między innymi w rejonie stanicy rowerowej, w 2017 r. ustawiono 10 makiet dużych grzybów: okazu dojrzałego, młodego oraz tablicy informacyjnej z ciekawym opisem poszczególnych gatunków: jadalnych i trujących, popularnych i tych rzadziej spotykanych. Na urządzenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Kalety otrzymały 16 tys. zł z WFOŚiGW w Katowicach.

W 2018 r. otwarto ścieżkę edukacyjną na wyspie na dolnym stawie w Zielonej. To cztery komplety rzeźb drewnianych przedstawiających ryby słodkowodne, ptaki wodne, wydry i bobry. Ścieżka została dofinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach. Dotacja wyniosła ponad 13 tys. zł.

[ZT]32478[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%