Zamknij
REKLAMA

Świerklaniec dla czystego powietrza. Urząd pomaga pisać wnioski o dotacje

07:00, 14.10.2021 | J.M.
Nakło Śląskie. W przypadku składania wniosków dla nieruchomości zlokalizowanych na terenie gminy Świerklaniec, koszt przygotowania wniosku do dofinansowania przez operatora pokrywa gmina. Fot. Jarosław Myśliwski
REKLAMA

Od 1 czerwca w Urzędzie Gminy w Świerklańcu działa punkt konsultacyjno-informacyjny w ramach programu Czyste Powietrze. Pomógł przygotować 32 wnioski o udzielenie dofinansowania.

Punkt uruchomiono na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a gminą Świerklaniec.

– Mieszkańcy naszej gminy mogą za pośrednictwem urzędu złożyć wniosek w ramach Czystego Powietrza oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu – informuje Benedykt Guzy z Urzędu Gminy w Świerklańcu.

Z programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów na paliwa stałe na nowe ekologiczne. W przypadku wymiany pieca można również ubiegać się o dofinansowanie na modernizację instalacji c.o. i c.w.u. (grzejniki, termostaty, bojler c.w.u.), docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz instalację fotowoltaiczną (tylko w przypadku wymiany źródła ciepła).

Mieszkańcy, którzy już posiadają ekologiczne źródło ciepła, mogą ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wnioskodawca może sam wyliczyć swoją wysokość dotacji, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji oraz sprawdzić warunki techniczne, w jakich powinny zostać wykonane prace termomodernizacyjne, korzystając z kalkulatora grubości izolacji: kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.plMieszkaniec może sam złożyć wniosek w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach lub za pośrednictwem urzędu gminy.

W przypadku składania wniosków dla nieruchomości zlokalizowanych na terenie gminy Świerklaniec, koszt przygotowania wniosku do dofinansowania przez operatora pokrywa gmina, dzięki temu wypełnienie i przesłanie wniosku jest dla mieszkańca bezpłatne. Warunkiem dofinansowania przez gminę do wniosku jest pozytywnie zweryfikowany wniosek przez operatora programu.

Dla pozostałych wnioskodawców (tj. spoza gminy Świerklaniec) koszt sporządzenia wniosku wynosi 300 zł.

Wnioskodawca może złożyć jednorazową korektę bądź zmianę wniosku. Koszt korekty bądź zmiany wniosku dla wszystkich wnioskodawców wynosi 50 zł.

POE w Świerklańcu

W ubiegłym tygodniu zakończył się nabór dodatkowy wniosków o udział w Programie Ograniczenia Emisji na terenie gminy Świerklaniec.

W ramach etapu VII POE zostanie zamontowanych łącznie 100 nowych ekologicznych źródeł ciepła. Do realizacji dopuszczono wnioski na kotły węglowe, biomasę, pompy ciepła oraz paliwo gazowe.

– Wpłynęło 9 wniosków, w tym 4 na kotły węglowe najwyższej klasy, 3 na kotły gazowe i 2 na biomasę – mówi Benedykt Guzy.

 

[ZT]32852[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%