Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra cyfryzacji dotyczącej przekazania Poczcie Polskiej danych Polaków, którzy byli uprawnieni do głosowania. Znamy uzasadnienie wyroku.
Korespondencyjne wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja. Ostatecznie fala sprzeciwu, ze strony opozycji, prawników, ale też części obozu Zjednoczonej Prawicy sprawiła, że wybory ostatecznie nie doszły do skutku.
Ich przygotowanie jednak kosztowało ok. 70 mln złotych.
W trakcie przygotowań do korespondencyjnych wyborów minister cyfryzacji Marek Zagórski wydał decyzję przekazującą Poczcie Polskiej dane z bazy danych PESEL Polaków, którzy byli uprawnieni do głosowania.
Decyzję ministra zaskarżył rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który twierdził, że ustawa covidowa, na którą powoływał się Zagórski nie dawała takich uprawnień.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten przyznał rację RPO i stwierdził bezskuteczność decyzji ministra cyfryzacji. Dziś sporządzono uzasadnienie wyroku, do którego dotarł TVN24.
- Decyzja została wydana z naruszeniem przepisów prawa obowiązujących w dacie jej wykonania - czytamy w uzasadnieniu wyroku, do którego dotarł reporter TVN24.
Sąd administracyjny orzekł, że Poczcie Polskiej nie przysługiwały żadne własne kompetencje w zakresie organizacji wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do wykonania których potrzebne były udostępnione przez Ministra dane.
WSA w Warszawie już raz zajmował się organizacją wyborów kopertowych. W ubiegłym roku orzekł, że decyzja premiera o poleceniu poczcie organizacji wyborów naruszała prawo i była nieważna.
No i?18:43, 25.03.2021
2 0
Wyrok jest, uzasadnienie jest... a PiSowcy, którzy za to odpowiadają nadal pełnią funkcje i pozostają bezkarni. Patustan a nie kraj prawa. 18:43, 25.03.2021