Zamknij

Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia do kontroli L4. Co się zmieni?

07:00, 26.12.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Od 2025 roku pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób będą mogli samodzielnie kontrolować swoich pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. To wynik nowych przepisów, które mają na celu ograniczenie nadużyć i zwiększenie transparentności systemu zasiłków chorobowych.

Zmiany obejmą nie tylko możliwość wizyt w miejscu zamieszkania pracownika, ale także weryfikację zasadności zwolnienia we współpracy z ZUS i lekarzami.

Gdzie i jak pracodawca może kontrolować?

Zgodnie z nowymi regulacjami, pracodawca będzie mógł przeprowadzać kontrolę w miejscu zamieszkania pracownika, miejscu jego pobytu w czasie zwolnienia, miejscu pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej, innych lokalizacjach wskazanych w toku procedury.

Pracodawca zyska także prawo do żądania informacji od pracownika i lekarza, weryfikacji dokumentacji medycznej związanej z zasadnością zwolnienia.

Przykładowe sytuacje kontroli

Pracownik na zwolnieniu lekarskim pracuje na czarno. Firma budowlana podejrzewa, że pracownik na zwolnieniu wykonuje prace na zlecenie innego przedsiębiorcy. Pracodawca może odwiedzić miejsce pobytu pracownika, sporządzić protokół i zgłosić sprawę do ZUS.

Niezgodność z deklaracją miejsca pobytu. Pracownik twierdzi, że spędza czas rekonwalescencji w domu, ale zostaje zauważony w miejscu pracy krewnego. Pracodawca może przeprowadzić kontrolę i zgłosić naruszenie.

ZUS z większymi możliwościami

Nowe przepisy wzmacniają również uprawnienia kontrolerów ZUS, którzy będą mogli żądać informacji od lekarzy i pracodawców, sporządzać szczegółowe protokoły dokumentujące naruszenia, kontrolować osoby korzystające ze świadczeń opiekuńczych i rehabilitacyjnych.

Przykład: Kontroler ZUS odwiedza pracownika, który powinien odpoczywać, ale zajmuje się remontem domu. Taka sytuacja może skutkować odebraniem zasiłku chorobowego.

Kontrole także po zakończeniu pracy

Nowe przepisy pozwalają pracodawcom na kontrolowanie zwolnień lekarskich nawet po zakończeniu stosunku pracy. Jeśli pracownik po rozwiązaniu umowy zgłasza zwolnienie lekarskie, pracodawca może zgłosić wątpliwości dotyczące jego zasadności do ZUS.

Dlaczego wprowadzono zmiany?

Celem nowych przepisów jest ograniczenie nadużyć – pracodawcy i ZUS będą mogli skuteczniej eliminować przypadki nieuzasadnionego wykorzystywania zwolnień, zwiększenie transparentności – szczegółowe protokoły i współpraca między pracodawcami a ZUS pozwolą na sprawiedliwą ocenę zasadności zwolnień, ułatwienie procedur – ZUS będzie szybciej podejmował decyzje w sprawach spornych dzięki wsparciu ze strony pracodawców.

Czy nowe przepisy poprawią system i ograniczą skalę oszustw? Przekonamy się już wkrótce.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

W tym kraju wszystkoW tym kraju wszystko

5 0

Nie długo będą czipowac ,ludzi żeby nie zdradzali ,a czipy ,będą no tam 11:12, 26.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%