Polacy wciąż wybierają auta spalinowe. Elektryki cieszą się znikomym zainteresowaniem, a główną przeszkodą dla kierowców są wysokie ceny i brak rozwiniętej infrastruktury ładowania – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.
Z roku na rok mówi się o rosnącej popularności samochodów elektrycznych, ale w Polsce zdecydowana większość osób planujących zakup auta (96. proc.) zdecyduje się na silnik spalinowy.
Najnowsze badanie „Portfele Polaków pod lupą”, zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia dla Volkswagen Financial Services, pokazuje, że tylko 4 procent ankietowanych rozważa zakup auta na prąd.
Wśród kierowców planujących zakup samochodu w 2025 roku 56 procent wskazało, że ich wyborem jest pojazd benzynowy, a kolejne 40 procent zdecydowałoby się na diesla lub hybrydę. Elektryki wciąż pozostają niszową opcją.
Główne powody, dla których kierowcy rezygnują z aut elektrycznych, to przede wszystkim wysokie ceny (68 proc.), ograniczona liczba stacji ładowania (54 proc.) oraz niewystarczający zasięg na jednym ładowaniu (51 proc.).
Dla wielu osób kluczowa jest również możliwość zakupu auta używanego – a w tym segmencie pojazdy spalinowe mają zdecydowaną przewagę.
Z badania wynika, że 60 procent ankietowanych, którzy planują zakup samochodu w tym roku, chce postawić na pojazd z drugiej ręki. Większość z nich szuka aut w przedziale do 50 tysięcy złotych.
Najpopularniejsze są auta mające do 10 lat, a co czwarty kierowca przed zakupem weryfikuje ich stan w autoryzowanym serwisie lub niezależnym warsztacie.
Większość Polaków wciąż kupuje samochody za gotówkę. W przypadku aut używanych 76 procent osób deklaruje, że nie będzie korzystać z kredytu. W przypadku nowych aut ten odsetek jest niższy, ale wciąż dominuje gotówka – 54 procent badanych preferuje tę formę płatności.
Najczęściej kierowcy sprawdzają oferty na portalach ogłoszeniowych (69 proc.), ale wielu zasięga też opinii u znajomych, mechaników lub sprawdza strony producentów.
Badanie zostało przeprowadzone pod koniec grudnia 2024 roku na grupie 1 100 Polaków posiadających prawo jazdy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz