Zamknij

Z pszczołą na sztandarze

13:30, 04.09.2017 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

26 sierpnia Koło Pszczelarzy w Tarnowskich Górach obchodziło 60-lecie istnienia. Tradycje polskich organizacji pszczelarskich na ziemi tarnogórskiej są jednak znacznie starsze, sięgając okresu międzywojennego.

W 1957 r. na łamach nowo założonego tygodnika "Gwarek" ukazał się artykuł pióra Antoniego Gładysza zatytułowany "U nestora śląskich pszczelarzy". Autor przedstawił w nim 85-letniego podówczas mieszkańca Starych Tarnowic ? Emanuela Biskupka. Wśród wielu pamiątek przechowywanych przez sędziwego pszczelarza znajdowała się księga protokołów powstałego w 1900 r. Związku Pszczelarzy na Łabędy i okolice, nazywanego kolebką polskich organizacji pszczelarskich na Górnym Śląsku. Biskupek był jej prezesem od 1917 r. W latach międzywojennych, już w nowych warunkach politycznych, przewodniczył związkowi pszczelarskiemu na polskim Górnym Śląsku, od 1935 r. działającemu pod nazwą Stowarzyszenie Pszczelarzy Śląskich.

Przed II wojną światową koła pszczelarzy działały w Tarnowskich Górach, Kozłowej Górze, Miasteczku Śląskim i Strzybnicy. Kres ich działalności położył wybuch wojny. Jednak już w lutym 1946 r. ? na zebraniu w tarnogórskiej restauracji, nomen omen "Pod Ulem" ? powołano do życia Związek Pszczelarzy w Tarnowskich Górach, którego prezesem został Roman Bieńkowski z Bobrownik. Jego samodzielną działalność zakończyło pod koniec lat 40. odgórne włączenie krajowych związków pszczelarskich do Związku Samopomocy Chłopskiej. Przodownikiem pszczelarzy przy ZSCh w Tarnowskich Górach był zasłużony pszczelarz Paweł Broy. Gdy odwilż polityczna w połowie lat 50. sprawiła, że pszczelarze znów mogli zrzeszać się w swoich organizacjach, właśnie jemu powierzono funkcję prezesa nowo powstałego koła w Nakle Śl.

Koło nakielskie było pierwsze, ale w następnym, 1957 r. w powiecie tarnogórskim powstały kolejne, w tym w Tarnowskich Górach. Obchody 60-lecia tego wydarzenia, które odbyły się w Starych Tarnowicach, zaczęły się od mszy świętej w kościele św. Marcina. Odprawił ją i homilię wygłosił o. Jerzy Kuk, kamilianin. Celebrans poświęcił także sztandar ufundowany przez członków koła, na którym oprócz wizerunku św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, i herbu Tarnowskich Gór można dojrzeć, oczywiście, pracowitą pszczołę.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy przeszli w pochodzie z pocztami sztandarowymi na teren pobliskiej szkoły przy ul. Janasa, gdzie odbyła się akademia. Przybyło na nią z życzeniami i prezentami wielu znamienitych gości: od lokalnych władz po zaprzyjaźnione koła. Zbigniew Binko, prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, wręczył tarnogórskiemu kołu okazały puchar, były też odznaczenia dla zasłużonych członków. Jubileuszowi towarzyszył festyn pełen różnorakich atrakcji.

Tarnogórskie Koło Pszczelarzy liczy dziś około 80 członków z kilku gmin: Tarnowskich Gór, Bytomia, Miasteczka Śląskiego, Zbrosławic i Ożarowic. Jego prezesem jest Benedykt Gołombek, wiceprezesem Paweł Kokot, sekretarzem Karina Kokot, a skarbnikiem Roman Nelip. Członkowie koła znani są z działalności dobroczynnej, nieodpłatnie przekazując miód ze swoich pasiek do domów dziecka i różnych organizacjom pozarządowym wspierającym ubogich.

Krzysztof Garczarczyk

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%