W Zielonej otwarto ścieżkę edukacyjną na wyspie. To cztery komplety rzeźb drewnianych przedstawiających ryby słodkowodne, ptaki wodne, wydry i bobry. To kolejna propozycja edukacji przyrodniczej w Zielonej, do której warto się wybrać nie tylko z tego powodu.
Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Edukacyjna wyspa w Zielonej" została utworzona przez miasto dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dotacja wyniosła ponad 13 tys. zł.
Rzeźby, co najmniej naturalnej wielkości, bo bobry i wydry wydają się być większe niż zwierzęta w naturze, wykonał Ryszard Wysocki z Zielonej. Ścieżka znajduje się na wyspie na dolnym stawie. By się tam dostać, można w soboty, niedziele i święta wypożyczyć za darmo łódź i popłynąć do niewielkiej przystani. To także okazja, by z bliska zobaczyć wiatrak, symbol Zielonej.
Łódź jest przycumowana przy kąpielisku, które z początkiem sierpnia przeniesiono z górnego na dolny staw w Zielonej. Można z niej korzystać w godz. 11-19. Ponieważ wyspa to miejsce gniazdowania i żerowania dzikich zwierząt, władze Kalet proszą odwiedzających o zachowanie ciszy.
Ścieżka na wyspie to jedna z kilku inicjatyw promujących edukację ekologiczną w Zielonej. Przystanki edukacyjne można spotkać nad dolnym i górnym stawem. Jeżeli kogoś nie zadowala kilkusetmetrowa przechadzka, może wybrać się na 9-kilometrową wędrówkę. Tyle liczy ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Nauka i zabawa na Leśnej Rajzie, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w 2015 r. Nowoczesne, interaktywne tablice w ciekawy sposób informują nas o bogactwie otaczającej przyrody.
Ścieżka zaczyna się nieopodal pałacu w Zielonej. Nad dolnym stawem umieszczono tablicę - grę "Sprawność - ekolog". Nie za dużo informacji, za to bardzo sugestywna grafika obrazująca i objaśniająca życie w stawie. Tablica, podobnie jak inne, zawiera elementy weryfikujące wiedzę gracza. To pięć sześciennych kostek z ilustracjami, które trzeba odpowiednio obrócić np. ułożyć łańcuch pokarmowy.
Dalej ścieżka prowadzi drogą w rejon grobli pomiędzy stawami. Tutaj znajdujemy kolejną tablicę - grę "Sprawność - ornitolog - poznajemy ptaki". Panel edukacyjny obejmuje opisy 4 rzędów ptaków: śpiewające, drapieżne, wodne lub leśne wraz z przykładowymi gatunkami. Wyselekcjonowane informacje są ilustrowane bardzo ładnymi fotografiami. Ta wiedza pomoże w prawidłowym ułożeniu, znajdujących się poniżej, kostek edukacyjnych.
Ruszamy leśnym duktem, po około 2 kilometrach docieramy w rejon paśnika dla zwierząt. Tutaj umiejscowiono kolejną grę "Sprawność - dendrolog - poznajemy drzewa". To panel edukacyjny z opisem drzew liściastych i iglastych, prezentujący wybrane gatunki oraz związane z nimi ciekawostki. Poniżej znajduje się pięć obracanych kostek z kolorowym nadrukiem, których układanie pozwala na sprawdzenie zdobytej wiedzy. Przed tą grą - podobnie jak przed pozostałymi - znajduje się ławka wykonana z połowy bala, ułatwiająca dostęp mniejszym dzieciom do ruchomych części. Można tutaj także usiąść i odpocząć.
Droga skręca w prawo i dochodzimy do dawnego traktu, prowadzącego z Bytomia do Woźnik, którym docieramy do Garbatego Mostu na Małej Panwi. Przed mostem stoi "Światowid - grzyby leśne". Na słupie należy dopasować do siebie ilustracje, znajdujące się na obracanych sześcianach. Powinny utworzyć logiczny ciąg ? np. grzyby jadalne, niejadalne, chronione, pasożytnicze itp. Ma to pomóc w odkrywaniu gatunków grzybów, które można spotkać w tutejszych lasach.
Jarosław Myśliwski
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas gwarek@gwarek.com.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz