Zamknij

Wygodne rozwiązanie - bramka odkażająca. Gdzie ją zamontowano?

12:03, 27.05.2020 | red.
Skomentuj Fot. Facebook/Norbert Komar
REKLAMA

Absolwenci i pracownicy Politechniki Śląskiej stworzyli bramę odkażającą. Pierwsza stanęła na oddziale zakaźnym Specjalistycznego Szpitala nr 1 w Bytomiu, kolejna czeka już na pacjentów GCR Repty w Tarnowskich Górach.

Jak informuje Norbert Komar, dyrektor GCR Repty dla placówki przygotowano program, który umożliwia odkażanie bez konieczności ubierania się w specjalny kombinezon czy maskę. Bramka przeznaczona jest dla pacjentów i personelu, jest bezpieczna dla skóry i ubrań.

W projekt stworzenia bramy odkażającej zaangażowali się Politechnika Śląska i start-up technologiczny WAAM, który tworzą absolwenci i pracownicy PŚ. Założony pierwotnie cel to pomoc personelowi ratowniczemu przy odkażaniu kombinezonów ochronnych, dzięki czemu ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 przy ich ściąganiu jest minimalne.

Projekt znalazł się w finale międzynarodowego konkursu "Healing solutions for tourism challenge". – Wynalazek pokonał ponad 1100 zespołów, z ponad 100 krajów i jest na liście 9 wygranych – informują przedstawiciele politechniki.

– Na uczelni zajęliśmy się badaniami nad środkami do dezynfekcji i ich skutecznością w warunkach, w jakich będą musiały być efektywne, czyli rozpylania. Inżynierowie WAAM zaczęli projektować i budować bramę. W sumie przy przedsięwzięciu pracuje 8 osób, ale zespół jest powiększany – mówi dr inż. Magdalena Bogacka, koordynatorka projektu. – Codziennie otrzymujemy mnóstwo zapytań o możliwość zamontowania naszego urządzenia w placówkach medycznych – dodaje dr inż. Artur Czachor, współwłaściciel firmy WAAM.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

Kazik Kazik

0 1

Medialnie wyszło dobrze. W praktyce jednak bramka nie do końca jest wykorzsystywana 06:17, 28.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz