Zamknij
REKLAMA

Zastawiają ci prywatny parking? Z interwencją policji będą problemy

08:09, 15.10.2020 | esp
Skomentuj
REKLAMA

Na terenach prywatnych nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Jeżeli więc ktoś zablokuje wyjazd z parkingu wspólnoty mieszkaniowej, to nie ma nawet po co dzwonić do mundurowych. Są jednak wyjątki.

– Mamy parking wewnętrzny, dla mieszkańców lokali miejskich i wspólnoty mieszkaniowej. Nieraz zdarzyło się, że ktoś zablokował wyjazd, nie mówiąc już o tym, że mimo znaku zakazu wjeżdżają do nas inni kierowcy, nie będący lokatorami. Wezwanie strażników miejskich nic nie daje, bo mówią, że to teren prywatny i nie mogą interweniować – opowiada tarnogórzanka.

Potwierdza to podkom. Damian Ciecierski, rzecznik tarnogórskiej policji. – Na terenach prywatnych nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Jeżeli ktoś blokuje wjazd, policjanci nie mogą nic zrobić.

Właściciel terenu, np. parkingu osiedlowego czy wspólnotowego, mógłby odholować taki samochód na swój koszt, a potem przed sądem dochodzić zwrotu pieniędzy. Trudno się jednak spodziewać, że ktoś na taki krok się zdecyduje.

[ZT]28255[/ZT]

Są jednak sytuacje, w których mundurowi nie mają związanych rąk. Kiedy kierowca jest pod wpływem alkoholu i wsiądzie za kółko, nie uniknie konsekwencji, nawet, jeżeli wszystko dzieje się na terenie prywatnym. Drugi wyjątek, o którym mówi podkom. Ciecierski, to stworzenia zagrożenia życia. Przykład: kierowca jedzie z pasażerem i spowoduje kolizję na prywatnym parkingu. Wtedy jego zachowanie zagroziło życiu i zdrowiu pasażera, więc policja może interweniować.

Jest jeszcze trzecia opcja – postawienie na terenie prywatnym znaku drogowego, legalnie, zgodnie z przepisami. Z naszych rozmów z rzecznikami policji i magistratu wynika, że taki znak właściciel terenu sam sobie zatwierdza. Na drogach wewnętrznych robi to gmina, na drogach miejskich – powiat.

Na swoim terenie każdy może postawić znak, zarówno wymyślony przez siebie, jak i oficjalnie używany, zgodny z rozporządzeniem o sygnałach i znakach drogowych.

Policja i straż miejska mogą, ale nie muszą interweniować w sprawach związanych ze znakami ustawionymi na terenie prywatnym. Jednak by w ogóle była mowa o interwencji, muszą to być znaki oficjalne, postawione według wytycznych rozporządzenia – zwraca uwagę Katarzyna Majsterek z tarnogórskiego urzędu miejskiego.

[ZT]28227[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

OloOlo

3 0

Cóż za idiotyzmy ... 09:55, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Taka prawdaTaka prawda

5 0

Co to za brednie , policja to jakieś nieporozumienie ....art 193 kk i tyle temacie wtargnięcie na czyjąś właściwość 11:54, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

##¢$##¢$

1 6

art 193 kk i tyle w temacie w targnięcie na czyjąś własność ....powinno być ...analfabeci są wśród nas? 12:53, 15.10.2020


REKLAMA