Zamknij

Bunkier przeciwatomowy w Tarnowskich Górach i podziemne korytarze pod parkiem w Świerklańcu. Reportaż Weroniki Herzog i Barbary Zwalińskiej

11:44, 29.11.2020
Skomentuj Fot. Zrzut ekranu Fot. Zrzut ekranu

Sieć podziemnych tuneli pod parkiem w Świerklańcu, czy schron przeciwatomowy przy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Unikatowe miejsca, zwykle niedostępne dla zwiedzających,  można zobaczyć w reportażu "Odkryć tajemnice regionu - w głąb województwa śląskiego". Jego autorki – Weronika Herzog i Barbara Zwalińska, mieszkanki powiatu tarnogórskiego - zeszły do podziemi Zabrza, Świerklańca i Tarnowskich Gór, żeby pokazać, jak wygląda nasz region z innej perspektywy. 

Kilkunastominutowy reportaż Weronika Herzog i Barbara Zwalińska zrealizowały w ramach tegorocznego Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Ich pierwszy pomysł został pokrzyżowany przez pandemię. 

– Początkowo chciałyśmy pokazać podziemia związane z rodem Donnersmarcków. Niestety, z powodu pandemii udało nam się zejść tylko w podziemia Świerklańca. Realizację zdjęć w Kopalni Guido w Zabrzu uniemożliwiło nam zamknięcie obiektów turystycznych, a z tuneli i piwnic w repeckim parku musiałyśmy zrezygnować, ponieważ w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji "Repty" w Tarnowskich Górach pojawiło się ognisko koronawirusa – opowiada dziennikarka Weronika Herzog.

Ostatecznie w filmie można zobaczyć Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu, korytarze znajdujące się pod ziemią zabytkowego parku w Świerklańcu, mauzoleum przy kościele pw. Dobrego Pasterza w Świerklańcu oraz bunkier przeciwatomowy należący do Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach. Zamiast Donnersmarcków głównym motywem przewodnim jest Śląsk oraz tajemnice, które kryją jego podziemia. 

O podziemiach opowiadają: Halina Girycka, Marek Panuś, Teodor Segiet i Janusz Frystacki. 

– Pandemia oraz zaledwie 6 tygodni, które miałyśmy na realizację projektu, na pewno nie pomagały. Na szczęście udało się znaleźć alternatywę i dziś możemy oglądać tego efekty – komentuje Barbara Zwalińska, która odpowiadała za zdjęcia i montaż.  

Weronika Herzog i Barbara Zwalińska współpracują ze sobą od kilku lat. W powiecie tarnogórskim są znane przede wszystkim z pracy w TG Stacji. Swój pierwszy sukces odniosły w kwietniu 2019 roku, wygrywając Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. K. Bochenek w kategorii student. W ubiegłym roku zrealizowały pierwszy reportaż pt. "Wierzyć i widzieć". W 2019 roku stypendystką marszałka została Weronika Herzog, a w tym roku Barbara Zwalińska. Jak jednak podkreślają dziewczyny, reportaże tworzą wspólnie i wciąż mają nowe pomysły na kolejne.

Film można obejrzeć tutaj.

[ZT]28786[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%