Piekarskie Betlejem zostało otwarte po pasterce. Ta szopka wyróżnia się śląskimi motywami oraz bogatym programem wydarzeń kolędowych towarzyszących jej prezentacji.
W tym roku piekarska szopka znajduje się w nowym miejscu, w budynku obok probostwa przy ul. ks. Jana Ficka 5.
Pierwsze Piekarskie Betlejem powstało w 2014 r. na Rajskim Placu obok bazyliki. Inspiracją było odnalezienie - przy okazji rozpoczęcia budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego - figur pochodzących z tzw. Panoramy Tysiąclecia, która powstała w latach 60. ubiegłego wieku, z okazji 1000-lecia chrztu Polski. To ruchoma instalacja figur polskich świętych i znaczących dla historii Polski postaci, oddających cześć Matce Bożej.
Przez lata panorama cieszyła się zainteresowaniem parafian i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, ale później figury zabezpieczono i schowano. Przed jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski przeprowadzono ich renowację. Hołd nowonarodzonemu Chrystusowi zaczęli oddawać np. przechodzący w procesji trzej królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski.
Od 2014 r. co roku przybywały nowe postacie: papież Franciszek, związany ze Śląskiem św. Jacek Odrowąż, Matka Boża Fatimska, św. Franciszek z Asyżu czy kard. Stefan Wyszyński. W ostatnich latach dodano m.in. św. Jadwigę Śląską czy bł. ks. Franciszka Blachnickiego.
[ZT]57383[/ZT]
Ważnym miejscem "Piekarskiego Betlejem" jest tradycyjna ekspozycja dawnego Śląska m.in. z kuchnią i pokojem dziennym z autentycznym wyposażeniem. Dzieci cieszą się z kontaktu z różnymi zwierzętami: przy każdej zagródce są kartki z ich imionami.
Parafia organizuje również coroczny festiwal świąteczno-kolędowy z koncertami, jasełkami i rodzinnymi spotkaniami.
Szopka przy piekarskiej bazylice będzie czynna do połowy stycznia.
Czytaj też:
Ponad 4 tys. zł udało się zebrać dla chorego ucznia
Powiat tarnogórski. Najlepsze przestrzenne anioły