Zamknij
REKLAMA

Brakuje lekarzy. Liczą, że stypendyści zostaną w Tarnowskich Górach

15:59, 04.05.2021 | E.K.
Skomentuj Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay
REKLAMA

Od dawna szpital powiatowy w Tarnowskich Górach publikuje ogłoszenia, w których poszukuje lekarzy różnych specjalności. Rynek jest jednak wydrenowany i o kadrę lekarską wcale nie jest łatwo.

Brakuje zarówno lekarzy jak i pielęgniarek, a średnia wieku medyków stale idzie w górę. Powiat tarnogórski próbuje coś robić, by zachęcić przyszłych lekarzy do podjęcia pracy w szpitalu w Tarnowskich Górach. Jak poinformowała Krystyna Kosmala, starosta tarnogórski, trwają rozmowy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w sprawie współpracy między uczelnią a powiatem tarnogórskim. Na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałaby brzmieć treść porozumienia, ale jego głównym celem jest zachęcenie lekarzy i pielęgniarek do pracy w śląskich, a najlepiej w tarnogórskim szpitalu.

Samorząd chce ufundować stypendia dla studentów I roku, którzy są absolwentami szkół średnich w Tarnowskich Górach. Stypendia miałyby trafić do tych studentów, którzy najlepiej zdadzą egzamin wstępny na uczelnie. Jakie inne warunki miałby spełnić stypendysta, na razie nie wiadomo.

– Wiemy, że są i będą problemy z kadrami medycznymi. Ufundujemy stypendium dla studentów medycyny i pielęgniarstwa na pierwszym roku studiów – mówi starosta Kosmala. –  Chcemy w ten sposób zachęcić młodzież z tarnogórskich szkół, aby zdawała na Śląską Akademię Medyczną. Jest większa szansa, że osoba związana ze Śląskiem poprzez naukę  i studia podejmie prace w naszym regionie, może w naszym szpitalu.

Rozmowy z władzami uczelni są już na tyle zaawansowane, że szykujemy się do podpisania porozumienia w tej sprawie. Jest szansa na to, ze system stypendialny zostanie uruchomiony w nadchodzącym roku akademickim. Dodatkowo, w ramach współpracy tarnogórskie licea i Zespół Szkół Chemiczno-Medyczny zostaną objęci patronatem uniwersytetu.

[ZT]30922[/ZT]

 

(E.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Józefa z pisJózefa z pis

8 0

"niech jadą" 17:25, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Likwidacja Likwidacja

4 10

szkoły pielęgniarskiej w TG - to plan prywatyzacji słusznej partii PO. Jak i wyjazd PO 2004r.wykształconych za nasze podatki w Polskich szkołach lekarzy , pielęgniarek czy personel pomocniczy.... 21:16, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekaweCiekawe

4 6

Jak nie podoba się że piszę o likwidacji szkody pielęgniarskiej w TG....że minusują .... nie dowiarki z PO 🤣 22:52, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StypendystaStypendysta

6 1

Już widzę jak ci stypendyści po uzyskaniu dyplomu zostają w kraju gdzie nieco powyżej 4 godzin jazdy samochodem ich zarobki mogą być 5 -6 razy wyższe na starcie i gdzie nie muszą się bać, że jakiś troglodyta polityk nie zacznie ich straszyć więzieniem za taki czy siaki zabieg ratujący zdrowie albo zacznie rzucać w TV hasłami "już nikt nigdy przez tego Pana życia pozbawiony nie będzie..." ;))) 00:01, 05.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niestety niestety

0 0

otóż to . mamy lekarzy jakich mamy , może Ty Pan też im będziesz wdzięczny , , 22:12, 05.05.2021


LekLek

8 0

Bardzo chciałem pracować w tym szpitalu na początku lat 2000, to moje miasto rodzinne, niestety nie znalezla się dla mnie pracy, byli zbyt "hermetyczni", dziś mają tego konsekwencje... 07:57, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StudentkaStudentka

11 0

Szkoda, że szpital w Tarnowskich Górach nie chce przyjmować zaszczepionych studentów na praktyki, a Kadry odnoszą się do studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (nie Akademii Medycznej - starosta Kosmala niech się doedukuje jakie mamy UNIWERSYTETY na Śląsku) co najmniej bezczelnie.

Nie wiem też, komu będą fundować te stypendia, skoro od lat nie ma egzaminów wstępnych na uczelnie wyższe, a kandydaci rekrutują się wynikami z matury.

Proszę też zauważyć, że absolwenci tarnogórskich szkół średnich wyjeżdżają na studia do innych miast i wziąć przykład z programem stypendialnym z innych powiatów, które nie ograniczają stypendystów do absolwentów danego miejsca a do chętnych do pracy w danym miejscu po studiach. Choć, jak już wspomniałam, patrząc na podejście Szpitala B. Hagera w Tarnowskich Górach - takich raczej ogólnie będzie mało, bo nikt nie będzie chciał pracować w tak bezczelnie traktującym przyszłych pracowników miejscu.

Może zamiast łożyć na studentów, niech zaczną się rozmowy z Ministerstwem Zdrowia o godne warunki pracy, wtedy będzie więcej chętnych, bo absolwentów nie będzie brakować - przecież są plany zwiększenia naboru do 6000 studentów. 13:57, 05.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMARowerki i zabawki ogrodowe - zobacz ceny
0%