Zamknij

Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry wykreślono z KRS-u. I co dalej?

20:00, 17.05.2021 J.M
Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach. Ostatnie prace przy zabezpieczaniu toksycznych odpadów prowadzono w 2011 r. Fot. Jarosław Myśliwski Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach. Ostatnie prace przy zabezpieczaniu toksycznych odpadów prowadzono w 2011 r. Fot. Jarosław Myśliwski

Likwidowane Zakłady Chemiczne "Tarnowskie Góry" zostały wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego. Krok to znaczący, ale do momentu, gdy będziemy mogli powiedzieć, że już nie zagrażają nam toksyczne odpady, jest jeszcze daleko.

Wydawałoby się oczywiste, że skoro wiadomo, które przedsiębiorstwo państwowe wyprodukowało przez kilkadziesiąt lat kilkaset ton toksycznych odpadów, to nie ulega żadnej wątpliwości, kto powinien je zabezpieczyć. Ale tak nie jest. Od kilkunastu lat trwają przepychanki i spory, które oparły się o niejeden sąd.

Najbardziej skomplikowaną z punktu widzenia prawa stała się kwestia własności toksycznych odpadów znajdujących się na gruncie, który w trakcie likwidacji zmienił właściciela. Zakłady Chemiczne "Tarnowskie Góry", gdy jeszcze prowadziły produkcję, pozbywały się odpadów, wysypując je także na sąsiednim, wojskowym gruncie. W 2004 r. Agencja Mienia Wojskowego sprzedała go dwóm prywatnym osobom za wyjątkowo korzystną cenę. Jeżeli teraz odpady zostaną z nich zabrane, grunty znacząco zyskają na wartości. Kto ma zapłacić za oczyszczenie nieruchomości? Zdania na ten temat są podzielone, a w grę wchodzą dziesiątki milionów złotych. Niektórzy twierdzą, że cena gruntu była niska, bo wiązała się z koniecznością wydania dużych pieniędzy na rozwiązanie problemu odpadów i powinni za to zapłacić właściciele. Jeden z nich odpowiada, że dysponuje umową zawartą z likwidatorem, z której jasno wynika, że koszt powinny ponieść likwidowane zakłady chemiczne.

Spór rozwiązuje wykreślenie zakładów chemicznych z rejestru sądowego. – Zgodnie z prawem majątek wykreślanego z KRS-u przedsiębiorstwa państwowego przechodzi na Skarb Państwa. Majątek jest tu rozumiany bardzo szeroko, nie ulega wątpliwości, że obejmuje także odpady – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. Jeżeli właścicielem wszystkich odpadów po zakładach chemicznych jest Skarb Państwa, to także tych, które znajdują się na prywatnym gruncie. – Czekam na uprawomocnienie się wyroku i wtedy będzie można wszcząć postępowanie o ustalenie, kto jest odpowiedzialny za usunięcie odpadów – dodaje burmistrz. Może to być wojewoda, który założył przedsiębiorstwo państwowe Zakłady Chemiczne "Tarnowskie Góry". Ale niewykluczone, że będzie to starosta tarnogórski, który już występował jako reprezentant Skarbu Państwa w sprawach zakładów chemicznych.

Dalej w toku jest kolejny spór prawny dotyczący unieważnienia zamiany części terenu, gdzie leżą toksyczne odpady na...  koparkę z dopłatą. Doszło do niej dwa lata temu. Po co komu grunt z toksycznymi odpadami? Co zamierza z nimi zrobić?

O unieważnienie zamiany wystąpił do sądu tarnogórski magistrat. Podważył legalność zamiany nieruchomości nie na inną nieruchomość, ale na ruchomość z dopłatą. Czy była to zakamuflowana sprzedaż? W przypadku sprzedaży, miastu przysługuje prawo pierwokupu. Sąd I instancji podzielił zdanie burmistrza Tarnowskich Gór i uznał transakcję za nieważną, bo przeprowadzoną w celu obejścia prawa. Jedna ze stron umowy zamiany złożyła apelację.

– Sprawa jest dalej w toku, ale po wykreśleniu z KRS-u ma już zupełnie inne znaczenie niż wcześniej – mówi burmistrz Czech.

Niebezpieczne związki w Czarnej Hucie zagrażają Zbiornikowi Wód Podziemnych 330 – Gliwice, swego czasu z powodu skażenia nimi zamknięto kilka studni. Wtedy rozpoczęła się likwidacja, która niestety utknęła w martwym punkcie w 2011 r. Do tej pory w kwaterach zabezpieczających umieszczono ponad 65 proc. toksycznych odpadów. Do unieszkodliwienia pozostało 425 tys. m sześc., z tego większość na gruntach prywatnych.

[ZT]31068[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%