Zamknij
REKLAMA

Ściana się zawaliła, zaczęło się odliczanie. Akcja pod Kurną Chatą

06:17, 11.09.2021 | esp
Skomentuj Tarnowskie Góry. Od piątku licznik przy Kurnej Chacie odlicza kolejne dni. Fot. Agnieszka Reczkin
REKLAMA

W piątek wieczorem nad wejściem do restauracji Kurna Chata w Tarnowskich Górach zawisł licznik odliczający dni od momentu, kiedy do zapadliska przy ul. T. Królika wpadła kobieta.

3 lipca to data symboliczna, bo tak naprawdę już w połowie czerwca właściciele budynku Kurnej Chaty sygnalizowali, że powstało przy nim zapadlisko i sytuacja jest niebezpieczna. Część mieszkańców bardzo zaangażowała się w sprawę i stąd piątkowe wydarzenie, którego organizatorem był Bożydar Siano.

Nad wejściem zamontowano licznik, który 10 września pokazywał liczbę 70 dni.

- Mamy nadzieję, że nie dojdziemy do liczby trzycyfrowej zanim problem uda się rozwiązać – mówiły osoby, które w piątek przyszły pod Kurną Chatę.

Oskarżano o bezczynność i urząd miejski, i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Mówiono, że bez żadnych perspektyw zostali ludzie prowadzący restaurację, związane ręce mają właściciele budynku, bo zanim nie będzie decyzji PINB, nie mogą zacząć żadnych prac.

- Gdyby zareagowano na czas, Kurna Chata by się nie zawaliła, tej katastrofy by nie było. Takie pustki, leje, o jakich mowa w ekspertyzie Głównego Instytutu Górnictwa są pod całym miastem. Taka tragedia może spotkać każdego – zaznaczano.

O wynikach ekspertyzy czytaj TUTAJ

Oprócz licznika przy Kurnej Chacie są też zdjęcia i informacje dotyczące „historii” zapadlisk.

Jest i symboliczny zegar z kukułką, a ci którzy przyszli pod Kurna Chatę dostali cukierki, a jakże – kukułki, z podziękowaniami za wsparcie.

[FOTORELACJA]26572[/FOTORELACJA]

[ZT]32635[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

ZaciekawionZaciekawion

6 4

Kim jest Bożydar Siano i czy będzie następcą Czecha na stanowisku burmistrza miasta? 🤔 09:22, 12.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bożydar SianoBożydar Siano

5 1

Nazywam się Paweł Sienko, i nie mam zamiaru kandydować na stanowisko burmistrza :-) Pozdrawiam! 12:56, 12.09.2021


AbdulAbdul

3 10

Jeśli Bożydar Siano to prawdziwe miano, to komedia się zaczyna. Jeżeli nick potrzebny do trollowania i hejtowania w internecie, to warto mieć odwagę przyznać się do własnego imienia i nazwiska. Kim jesteś tchórzliwy opluwaczu? 10:48, 12.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bożydar SianoBożydar Siano

4 1

Nazywam się Paweł Sienko, widzisz mnie na zdjęciach z tego wydarzenia :-) 12:54, 12.09.2021


TarnogorzankaTarnogorzanka

8 5

Szkoda Paweł Sienko, że deklarujesz brak chęci zostania burmistrzem, Zastanów się jeszcze. To miasto potrzebuje wladarza, który będzie rozumiał problemy miasta i jego mieszkańców. 13:54, 12.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PawełPaweł

2 6

Zdaje sobie z tego sprawę ale uważam również, że powinna to być osoba z doświadczeniem administracyjnym którego ja nie posiadam, w zwiazku z czym nie uznaję siebie za odpowiedniego kandydata na to stanowisko. Pozdrawiam. 14:25, 12.09.2021


Nie dla włodarzaNie dla włodarza

9 2

Miasto nie potrzebuje żadnego "włodarza". Średniowiecze skończyło się przeszło 500 lat temu, a poddaństwo zniesiono w 1807.
Tarnowskie Góry potrzebują współpracujących ze sobą mieszkańców, a nie wilczyc, wilków, hien, czy kanapowych klik wyrywających sobie z gardła co lepsze miejskie kąski. 17:04, 12.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

takataka

5 1

jest cala Polska dlaczego?bo do polityki ida tacy co chca sie nachapać i nic w zyciu nie osiagneli-przykład cudownego posła i posłanki z tegie 08:50, 13.09.2021


Rada Olo.Rada Olo.

8 2

Rozebrać wykupić teren i wypłacić odszkodowanie powinno miasto. Parking zrobić a dni targowe, targ. Po problemie 09:10, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Doświadczenia?Doświadczenia?

12 1

Jestem ciekaw, jakie to doświadczenie w administracji państwowej lub samorządowej mieli prezydenci i burmistrzowie miast, jak np. Czech (TG), Bieda (Bytom), czy Mańka-Szulik (Zabrze). Co ich łączy? Wszyscy byli nauczycielami.
Przy okazji, życzyłbym Tarnowskim Górom takiego "włodarza" jak Mańka-Szulik - biznesy rozkwitają, jest strefa ekonomiczna, a miasto z prowincjonalnego przekształca się w miejsce warte zamieszkania. 11:17, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rozdawca odszkodowańRozdawca odszkodowań

3 2

Z wykupieniem terenu i wypłatą odszkodowania dla "Kurnej Chaty" może być problem, bo w eksperyzie GIG na str. 23 jest zdanie - "Z informacji uzyskanych od najemcy budynku i dokonanych, z konieczności wyrywkowych oględzin wynika, że budynek gospody posiada itd".
Nie napisano kim jest najemca, kim właściciel? Ja o to nie pytam, ale to jest różnica. Do właściciela może należeć teren, budynek, a nawet jego wyposażenie. Najemca może to wszystko tylko wynajmować dla prowadzenia własnej działalności.
Przyjąć też trzeba, że nie licząc fundamentów budowli lub urządzeń typu wod-kan., energetycznych, ciepłowniczych, gazowych, telekomunikacyjnych, wszystko poniżej "wbitego w ziemię szpadla" należy ustawowo do Skarbu Państwa chyba, że on to umową przekaże na własność lub w dzierżawę jakiemuś podmiotowi, by prowadził działalność np. wydobywczą piachu, gliny, srebra itp. W pewnych, ściśle określonych przypadkach koncesji na to udziela starosta, ale na dziury obok K . Chaty raaczej na pewno nie udzielił.
Wykopanie korzeni legalnie ściętego drzewa na własnej działce nie wymaga pozwolenia, choć bywają znacznie poniżej głębokości szpadla - ok. 20 cm. Gdyby między nimi lub pod nimi albo w dziurze pod Kurną Chatą odkryto zakamuflowane przez dawnych gwarków kilka ton rafinowanego srebra, należałyby do Skarbu Państwa a nie do właściciela Kurnej, najemcy i gminy właściciela ul.Królika. W imieniu gminy, czyli wszystkich mieszkańców, U.M. nią tylko zarządza.
Tak więc przyjąć trzeba, że dziury w asfalcie i podsypce niektórych ulic należą do gminy/miasta/UM, w wylewce piwnicy do właściciela budynku, a wszystkie inne skarby a więc i dziury poniżej , w tym pod wspomnianą wylewką i fundamentami budowli, do Skarbu Państwa.
Problem po czyjej stronie leży wypłata odszkodowań, wydaje się więc być jasny. Nie jest jasne, komu miałoby być wypłacone?
W świetle treści ekspertyzy GIG możliwość przewidzenia konkretnego terminu powstania 4 zapadlisk w rejonie K. Chaty mógłby wywąchać tylko specjalnie wyszkolony OW z wiedzą o wielowiekowej górniczej historii TG i nie mógłby im i szkodom zapobiec nawet jako burmistrz Owczarek Alzacki, niezależnie od tego, czy należałby do PIS, PO lub jakiejkolwiek innej partii.

21:06, 13.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HopHop

1 3

Bardzo dobra odpowiedź dla roszczeniowców z rudery. 08:06, 14.09.2021


nigdynigdy

3 0

jak zyje takiej ekspertyzy nie czytałem kto to pisał? 13:02, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LewitaLewita

3 0

Cały UM do wymiany, ile to już co niektórzy są na stanowiskach 16lat? Wystarczy by ogluchnac na głosy obywateli miasta! 17:28, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%