Zamknij

Tarnowskie Góry. Powstał pierwszy ogród deszczowy w mieście. 600 roślin i sucha rzeka

68%
18%
18:39, 19.10.2021 Aktualizacja: 12:12, 20.10.2021 ok. 1 min. czytania
2 W Tarnowskich Górach powstał pierwszy ogród deszczowy. Znajduje się na terenie skweru przy ul. Morcinka. Fot. Alicja Jurasz W Tarnowskich Górach powstał pierwszy ogród deszczowy. Znajduje się na terenie skweru przy ul. Morcinka. Fot. Alicja Jurasz

W Tarnowskich Górach powstał pierwszy ogród deszczowy. Znajduje się na skwerze przy ul. Morcinka. Posadzono tam 600 roślin, jest też sucha rzeka. 

Ogród deszczowy powstał z inicjatywy Fundacji Veolia Polska. Został zbudowany przez 34 wolontariuszy - pracowników spółek z grupy Veolia czyli Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Veolii Południe oraz z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Wszystkie prace związane z przygotowaniem terenu i sadzeniem ponad 600 roślin były wykonane pod okiem eksperta. 

Jak tłumaczyła Justyna Ziółkowska Trujillo z fundacji Transformacja i firmy Materia Landscape z Łodzi ogród deszczowy na skwerze to skomplikowany system. 

– Składa się z trzech niecek. Ta położona wyżej będzie łapać wodę spływającą z całego terenu. Trafi do tzw. suchej rzeki, która w czasie deszczu będzie potokiem. Potem trafi do dwóch zbiorników na samym dole – mówiła. 

Rośliny są typowe dla ogrodu deszczowego. Muszą lubić wodę i przeżyć suszę. Są to m.in trawy, śmiałek darniowy, trzcinnik, kosaćce, jeżówki. A na reszcie terenu rośnie łąka kwietna.

– Miasta stawiają na takie rozwiązania, żeby nie odprowadzać całej wody do kanalizacji. Ogrody deszczowe jej pomagają. Taki system zbiera nadmiar wody i powoli filtruje go do wód gruntowych - komentuje. 

Z kolei prezes zarządu PWiK w Tarnowskich Górach Sławomir Jankowski, prezes zarządu PWIK w Tarnowskich Górach mówił, że nie było łatwo wybrać odpowiedni teren na założenie ogrodu deszczowego. Musiał spełnić określone warunki: ważne są odpowiednie nasłonecznienie, naturalny spadek. 

– Miejsce wybraliśmy wspólnie z pracownikami urzędu miejskiego. Ogród deszczowy to sposób na zatrzymanie wody i naturalną gospodarkę wodną w mieście. Rośliny zatrzymują wodę, nie dochodzi do zalewań - mówił.

Jak działa ogród deszczowy? Najlepiej przekonać się w czasie ulewy.

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 68%
nie podoba mi się 18%
śmieszne 9%
szokujące 0%
przykre 3%
wkurzające 3%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [2]

komentarz(2)

Bobas321Bobas321

4 5

No superrr ,inflacja coraz większa, drożyzna z dnia na dzień a miasto sie bawi w graj w zielone .Sukcesem by było gdyby tak mogliśmy przeczytać o obniżce na śmieci lub wode.Brawa się należą , titanic tonie ale orkiestra graaaa.

20:12, 19.10.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

4 0

Idź sobie ponarzekać pod biedronkę.

11:31, 20.10.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%