Zamknij
REKLAMA

Tarnowskie Góry i ranking Perspektyw. Świetny wynik Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych

16:59, 12.01.2022 | aj
Skomentuj W Tarnowskich Górach sensacją jest świetny wynik Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych. Fot. Archiwum starostwa
REKLAMA

Ranking "Perspektyw". W Tarnowskich Górach sensacją jest świetny wynik Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych, gorzej niż rok temu wypadło II LO im. S. Staszica.

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" opublikowała coroczny ranking najlepszych liceów i techników w kraju.

Kapituła rankingu brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników uwzględniono wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

W Tarnowskich Górach świetny wynik notuje Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych z piątą lokatą w województwie (rok temu 60.) i 38. w skali kraju.

 – To zasługa naszych nauczycieli, którzy uczą i z pasją przekazują wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Na sukces pracował cały zespół - komentuje wynik dyrektor ZSA-P Mateusz Jankowski.

Przyznaje, że spodziewał się dobrej pozycji technikum, bo znał wyniki egzaminów zawodowych, a te wypadły bardzo dobrze. Tak wysoka lokata była jednak bardzo miłym zaskoczeniem.

– Obecnie kształcimy tylko na jednym kierunku: technik grafiki i poligrafii cyfrowej. W przygotowaniu mamy kierunek technik stylista, na którym młodzież będzie się uczyła szycia i stylizacji fryzur i makijażu. Ostatnie lata pod względem naboru były bardzo dobre, ale ranking "Perspektyw" jest dla młodzieży wyznacznikiem. Może przełożyć się na jeszcze większe zainteresowanie przy kolejnym naborze. A im więcej zainteresowanych, tym lepsi kandydaci - mówi.

A pozostałe szkoły?

Wysoko uplasowało się Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach - 14. miejsce w województwie, 103. w kraju, Technikum Leśne w Brynku 18. i 124. miejsce oraz Technikum nr 9 przy Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli - 27. i 194. miejsca.

W pierwszej setce w województwie uplasowały się: Technikum nr 12 (Zespół Szkół Techniczno-Usługowych, 48. miejsce w województwie), Technikum nr 2 (Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych, 56. miejsce), Technikum nr 6 (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, 62. miejsce), Technikum nr 13 (Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie, 87. miejsce), Technikum nr 4 (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, 91. miejsce). Na 102. miejscu uplasowało się Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego w Piekarach Śląskich.

Licea wypadły gorzej niż technika. Wśród liceów z województwa śląskiego najwyżej, na 23. miejscu, uplasował się "Staszic" (203. w skali kraju). W ubiegłym roku było to 14. miejsce. I LO im. Stefanii Sempołowskiej zajęło 83. miejsce (rok temu 71.). W rankingu znalazły się też: XI LO z Oddz. Integracyjnymi w Salezjańskim Zespole Szkół (96. miejsce), LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie (117.), I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich (120.). 

Są też szkoły z Lublińca. Bardzo dobre, 6. miejsce w województwie i 47. w kraju zajęło się Technikum nr 2 w Lublińcu przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Zawodowych zajęło 43. miejsce w województwie. I LO im. Adama Mickiewicza w Lublińcu uplasowało się na 57. miejscu (507. w skali kraju), II LO w Lublińcu - 6.2 miejsce (544.).

[ZT]34304[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%