Zamknij

Tarnowskie Góry. Zapomniany park Hutnika kiedyś tętnił życiem. O renowację upominają się mieszkańcy i społecznicy

07:59, 17.04.2022 aj Aktualizacja: 14:37, 17.04.2022
Skomentuj Muszla niszczeje coraz bardziej. Fot. Alicja Jurasz Muszla niszczeje coraz bardziej. Fot. Alicja Jurasz

W parku Hutnika w Strzybnicy powstał nowy plac zabaw. To jedyna inwestycja w tym miejscu od wielu lat. W coraz gorszym stanie jest amfiteatr i muszla koncertowa. Tymczasem w centrum Tarnowskich Gór powstanie nowy skwer, na przebudowę tego przed halą targową pójdą miliony. 

O park Hutnika tarnogórzanie pytają od lat. O miejscu przypomina akcja fotograficzna Zdjęcie grupowe. O planach miasta jest jednak cicho.

W 2018 kiedy przed kolejnymi wyborami pytaliśmy radnego Adriana Wolnika o sukcesy mówił, "(...) że jest to powolne przywracanie funkcji parkowi Hutnika w Strzybnicy, czego jest orędownikiem i jednym z animatorów". Od tego czasu jedyną zmianą jest nowy plac zabaw. Czeka na oficjalne otwarcie. 

W ubiegłorocznym budżecie obywatelskim jednym ze zgłoszonych zadań była renowacja muszli i widowni.

Zdobyła 717 głosów, za mało żeby wygrać. W budżecie powiatu przepadł z kolei pomysł utworzenia tam minitężni solankowej. 

Zagrał nawet Dżem

Park Hutnika powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku, w związku z rozbudową Zakładów Przetwórczych "Strzybnica". Jego kolejne połacie zagospodarowywano w ramach popularnych w Polsce Ludowej czynów społecznych. W 1970 r. – w południowej części nowego parku – w miejscu dawnego Domu Hutnika, zbudowano Zakładowy Dom Kultury, służący nie tylko mieszkańcom "Zametu", ale także całej Strzybnicy, która, co warto przypomnieć, od 1967 do 1975 r.  była samodzielnym miastem, aby następnie stać się dzielnicą Tarnowskich Gór.

W 1975 r. w parku zbudowano amfiteatr z muszlą koncertową, który pozwalał na organizowanie imprezw plenerze. Odbywały się tam m.in. festyny z okazji dorocznego Dnia Hutnika. Zagrał tam nawet "Dżem". 

W 2007 roku dzięki grupie Projekt Strzybnica w udało się odnowić muszlę i uporządkować park. We wnętrzu powstał mural z najbardziej charakterystycznymi motywami kojarzącymi się z dzielnicą. Dziś jest bardzo zniszczony, ale wciąż robi wrażenie. 

Jak wyglądało odnawianie muszli możecie zobaczyć tutaj: 

[ZT]35640[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%