Zamknij
REKLAMA

Miało być taniej i tak jest drogo. Rzecznik szpitala: widać koniec prac budowlanych na bloku operacyjnym

19:59, 02.08.2022 | .
Skomentuj Przed rokiem w kuchni rozpoczęły się wyburzenia. Dzisiaj prace zbliżają się do końca. Fot. szpital powiatowy/powiat tarnogórski
REKLAMA

To jedna z najważniejszych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach przez powiat tarnogórski. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach już niedługo uruchomiony zostanie nowy blok operacyjny. To bardzo dobra wiadomość dla przyszłych pacjentów placówki oraz dla lekarzy, którzy będą pracować w znacznie lepszych warunkach.

- Mimo pojawiających się trudności, widać koniec prac budowlanych. Zamontowane zostały już systemy do dystrybucji gazów medycznych. Po odbiorach technicznych i techniczno-sanepidowskich, kolejnym etapem będzie montaż urządzeń medycznych - mówi Sławomir Głaz, rzecznik prasowy tarnogórskiego szpitala.

Inwestycja to krok milowy w historii szpitala powiatowego. Placówka ma już swoje lata i jego modernizację wymusił czas. Na dodatek zmieniły się przepisy, które również narzuciły właścicielowi przeprowadzenie wielu ważnych i kosztownych inwestycji. Gdyby do inwestycji nie doszło, szpitalowi groziło nawet zamknięcie.

O tym, jak ma wyglądać rozbudowa bądź modernizacja szpitala, kłócono się kilka lat temu. Było kilka koncepcji: od wersji "na bogato" po wersję minimum. Zwolennicy tej pierwszej chcieli przekonać właściciela spółki, czyli powiat i reprezentujących go radnych, że to inwestycja na kolejne kilkadziesiąt lat i jeśli teraz poskąpią pieniędzy, konsekwencje będą odczuwalne przez lata.  Zwyciężyło zdroworozsądkowe podejście starosty Krystyny Kosmali - powiat wybrał tańsze rozwiązanie, które dzisiaj i tak kosztuje tyle, ile wtedy żądano za wersję z górnej półki. 

Blok zamiast kuchni szpitalnej

Blok operacyjny powstaje w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się kuchnia szpitalna.  WSP wyposażony zostaje również w nową sterylizatornie, z kolei żeby możliwy był transport pacjentów bezpośrednio z oddziałów na blok, budowana jest dodatkowa winda.

Plac budowy został przekazany wiosną ubiegłego roku. Przetarg wygrała firma z Żywca. Kiedy rozpoczynała się budowa była mowa o tym, że bez wyposażenia inwestycja pochłonie 12 mln zł a z wyposażeniem 18 mln. Niestety, ceny rosną w oczach. W tej chwili koszty całej inwestycji wyceniono nawet na 20 mln zł.

Budowa jest finansowana z budżetu powiatu. Pomoc państwa wynosi ok. 6 mln zł. Kiedy ją przyznawano, ta kwota miała starczyć na zapłacenie za połowę prac.

[FOTORELACJA]27029[/FOTORELACJA]

Czytaj także:

Tarnowskie Góry. 5 zastępów straży pożarnej na ul. Mickiewicza. Co się stało?

Gertruda Mrozek ze Świerklańca świętowała setne urodziny! Wszystkiego najlepszego!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%