W nocy odwołano prawie cały zarząd sejmiku województwa śląskiego. PiS utraciło w nim większość i zaczęła się wymiana osób na najwyższych stanowiskach. Izabela Domogała ze Świerklańca nie jest już wicemarszałkiem. Fot. Sejmik Województwa Śląskiego
W nocy odwołano prawie cały zarząd województwa śląskiego. PiS utraciło w sejmiku większość i zaczęła się wymiana osób na najwyższych stanowiskach. Izabela Domogała ze Świerklańca nie jest już członkiem zarządu.
Marszałkiem pozostał Jakub Chełstowski i to on doprowadził do odsunięcia PiS od władzy. Razem z trzema radnymi z PiS utworzył w sejmiku klub Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” i porozumiał się z KO, PSL i Lewicą.
W efekcie po ogłaszanych wczoraj od rana kolejnych przerwach w obradach, późnym wieczorem odwołano dotychczasowego przewodniczącego sejmiku Jana Kawuloka z PiS, a jego miejsce zajął prof. Marek Gzik z KO. Na wiceprzewodniczącego powołano Stanisława Gmitruka z PSL.
Potem sejmik zdecydował o odwołaniu wicemarszałka Dariusza Starzyckiego i członek zarządu Izabeli Domogały; przyjął też rezygnację wicemarszałka Wojciecha Kałuży oraz członek zarządu Beaty Białowąs. Razem z marszałkiem Chełstowskim tworzyli zarząd z rekomendacji większości PiS.
Nowy zarząd województwa utworzyli dotychczasowy marszałek Jakub Chełstowski, nowi wicemarszałkowie: Anna Jedynak (b. wiceprezydent Sosnowca, ostatnio pełnomocniczka prezydenta tego miasta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej) i Łukasz Czopik (były sekretarz województwa śląskiego i były prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów), a na stanowisko członka zarządu powołano Krzysztofa Klimosza (byłego prezesa Stadionu Śląskiego).
Obecni na sali obrad byli posłowie KO. - Można powiedzieć, po czterech latach karma wróciła – stwierdził Borys Budka i dodał: - Wojciech Kałuża przestaje być wicemarszałkiem, ale myślę, że symbolem zdrady pozostanie na zawsze.
Cztery lata temu Wojciech Kałuża, który dostał się do sejmiku z listy KO, przeszedł do PiS, który dzięki niemu zyskało większość. Kałuża został za to wicemarszałkiem.
Czytaj też:
Wypadek na DK 78. Dwóch rannych, w tym dziecko
Policjanci zatrzymali opozycjonistę Zenona Lisa z Tarnowskich Gór
::news{"type":"see-also","item":"38870"}
Róża Różancowa Maria10:17, 22.11.2022
To się zaczęło pogrom Ludzi więżących palenie kościołów zamach stanu , zaraza lgbt i judasz tusk
Ministrant 11:51, 22.11.2022
Dokładnie popieram. To jest zamach na naszą wiarę i wolność katolicką . Pozostało nam się tylko modlić.
ciebie juz 15:10, 22.11.2022
calkiem wykrecilo kanalio pisdzielska ? to katolicy palili ludzi na stosach wredny durny typie !!
#ministrat do czego19:16, 22.11.2022
do kogo chcesz sie modlic ? bogiem katolikow sa czyjes pieniadze !
wal sie17:46, 23.11.2022
kapciu nawiedzony !!!
kanalie10:19, 22.11.2022
KONIEC okradania Slaska - teraz sady i przepadek mienia w calosci . Bo to ze ukradli to nie znaczy ze teraz to jest ich wlasnoscia . Ja bym dodal jeszcze wysiedlenia za Bug do ich ojczyzny i przywrocenie im dawnych nazwisk .
reck13:43, 22.11.2022
W liczbie pojedynczej się przedstaw. Ale taką samokrytykę się chwali
wyslac 15:12, 22.11.2022
obrzezancow chadziajow za bug !
reck10:36, 22.11.2022
Lemingom teraz nie przeszkadza że w nocy?
nick_cave11:11, 22.11.2022
nie martw sie iza, pis zaraz ci jakis stołek zorganizuje, jeden szkopuł że teraz Berbla sama bedzie teraz jezdzic wstęgi przycinać
czekam12:08, 22.11.2022
Mam nadzieje ze skonczy sie to wojna domowa i bedziemy sam mogli pis-iorstwo rozliczyc . Co do jednego .
Olsza12:24, 22.11.2022
Nocna zmiana
nareszcie12:51, 22.11.2022
męża Barbary tez na margines i do roboty lub MOPSU
iza niech12:57, 22.11.2022
na odpustach sprzedaje baluny
reck13:41, 22.11.2022
W liczbie pojedynczej to kanalia aż taka samokrytyka
do ministrant 15:08, 22.11.2022
szkoda ze twoj tatko nie zwalil sie na pociag bo byl bys jeszcze dzisiaj w drodze kanalio pisdzielska !!!
lex09:03, 23.11.2022
Taki to elektorat opozycji niby, wykształcony, kulturalny, inteligentny a jak się odezwie to jedno szambo
Do lex13:26, 23.11.2022
Takie żule jak wy
Odebrać im15:41, 22.11.2022
Majątki i dać głodnym dzieciom w Polsce
Świerk16:34, 22.11.2022
Izunia... kto ci będzie teraz woził Du...za publiczne pieniądze. A jak Margeruta w Kaletach? No to już do Św. Jacka bie będzie święcone i Mikołaja? Biedaczysko!!! Nie zażeracie stresu, Wyp...w dobrym styku. A bóg nie pogubiła? Ludzie szampNs otwierali?🙂
jest to17:56, 22.11.2022
krewna od zofreja z bobrow ?!
zlodzieje19:13, 22.11.2022
jazda sie zaczyna !
anty21:33, 22.11.2022
Jak Kałuża przeszedł do PiSu to był od najgorszych zdrajców wyzywany, jak Chełstowski opuścił PiS i dołączył do opozycji to platfusy zachwycone i mówią że to nie zdrada a samorządowiec z krwi i kości.
Hipokryzja18:44, 01.12.2022
Masz racje.
Do anty06:35, 23.11.2022
W tvp1 jak kałuża przechodził to laurki mu pisano wy złodzieje
Tow Kurski07:11, 23.11.2022
Juz wczesniej zrozumiał ze trzeba uciekać i zacierać ślady
A dzieci07:13, 23.11.2022
Głodne chodzą
Pani Iza11:41, 23.11.2022
Teraz będzie miała dużo czasu to na Gwarkach w pochodzie będzie wystepować
HANYS13:58, 23.11.2022
No jak jest mi jeje zal , dla przykladu powinni jej zabrac majatek na poczet afer pis-owskich . W koncu nalezala i nalezy do Gangu , Mafi i pomaga im kras .Okrada NAS np Kary dla UNI to juz ok 350 milionow eur . TO NASZE PIENIADZE .
Zawstydzony 16:52, 27.11.2022
Jak się czyta Twój komentarz, w którym błąd ortograficzny goni błąd, to ja się zastanawiam, czy na serio wiesz coś więcej o tych karach i pieniądzach. Bo tak na lekkiego głupa się zapowiadasz. Takich ludzi trzeba naszej władzy. Obojętnie, której stronie sceny politycznej. *%#)!& ludem się lepiej rządzi. Serdecznie pozdrawiam!
Rolnik17:45, 23.11.2022
Moje bydło ma miejsce w oborze
haha10:54, 24.11.2022
niedomagała i sie zesr
Anna z Rusinowic22:13, 25.11.2022
Dużo p. Iza obiecała. Najgorsze że niepełnosprawne dzieci okłamała.
Derek300:11, 26.11.2022
Iza długo jechała na funkcji. Darmowe obiadki, jazda po całym śląsku i robienie sobie kampanii. Pycha kroczy przed ...
Silesius2 06:53, 26.11.2022
Czas na zmiany. Idzie lepsze dak Boże !!! Dobra zmiana się kończy. Pannie Domagale dziękujemy !!! I już więcej nie chcemy. Boże chroń nas od obłudy.
Kabarecik18:09, 26.11.2022
Teraz po przedszkolach . Nie ma limuzyny to piechty po świerkolu .
ubecja15:09, 29.11.2022
Po zmianie władzy na Śląsku w gabinetach PiS niszczono dokumenty. Znaleziono kilkanaście worków
juz wieza18:46, 01.12.2022
Ja i PIS tak je zostawiol w kiblu, zeby lopozycja je znalazla.
PIS 21:53, 29.11.2022
Teraz zdrajcy sprzedają się za srebrniki. Trzeba ustalić czy sponsorowane Gwarki przez marszałka to była polityczna korupcja? Panie Burmistrzu Czech za ile się Pan wtedy sprzedał?
Nikt22:18, 29.11.2022
Wam pisowcy i gumofilce nie dorowna
Ozyrys13:13, 26.09.2023
Iza to taki borok który wszędzie ma problemy i ślizga się na plecach kolegów od uczelni po sejmik taki typowy beton PISowski nic z siebie ale do torby brać
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz