Zamknij

Żabie Doły. Ważna decyzja wojewody. Czy to przełom w sprawie?

15:20, 12.05.2023 aj Aktualizacja: 15:48, 12.05.2023
Skomentuj Fot. FB J. Kotali Fot. FB J. Kotali

Obrona Żabich Dołów przyniosła skutek. Ważną decyzję w tej sprawie podjął wojewoda śląski. - Determinacja ma sens - mówi prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

[AKTUALIZACJA, 12 MAJA]

- Wojewoda wziął pod uwagę nasze argumenty i z urzędu wznawia postępowanie w sprawie Żabich Dołów. To przełom - podkreśla prezydent Chorzowa Jerzy Kotala.

Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę Żabich Dołów, podkreślając, że ich determinacja ma sens.

Pod petycją "Ratujmy Żabie Doły" podpisało się już ponad 5 tysięcy osób. To m.in. mieszkańcy Chorzowa, Piekar Śląskich i Bytomia. 

Dziś też rada miejska w Bytomiu na nadzwyczajnej sesji podjęła uchwałę sprzeciwiającą się planom rozbiórki przez inwestora nasypów kolejowych na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Żabie Doły”.

***

Wokół Żabich Dołów, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, który postanowili bronić miejsca, dzieje się bardzo dużo. W czwartek, 11 maja, o godz. 16, w Chorzowie na rynku rozpocznie się demonstracja w obronie Żabich Dołów. Będzie można podpisać się pod petycją. W internecie podpisało ją ponad 4 tysiące osób. 

"Zaprosiliśmy media, zapraszamy prezydenta Chorzowa i wszystkich mieszkańców górnośląskich miast, którzy chcą się zjednoczyć i pokazać, jak bardzo zależy nam na ochronie Żabich Dołów. Widzimy, jakie poruszenie wywołały planowane inwestycje " - piszą organizatorzy. 

W sobotę, 13 maja, planowany jest spacer edukacyjny po przeznaczonym do likwidacji nasypie.

Chcą wydobywać kruszywo 

Przypomnijmy: prywatna firma chce zlikwidować nasyp znajdujący się w środku Żabich Dołów. Planuje wydobycie kruszywa. Sympatycy Żabich Dołów obawiają się, że będzie miało to fatalne skutki dla flory i fauny.

Spółka jest właścicielem nasypu. O rozbiórkę starała się od 2021 roku, ale władze Chorzowa postawiły sprawę jasno: Żabie Doły to teren chroniony i nie ma tam miejsca na takie prace. Przeciwko byli radni oraz prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Spółka odwołała się od jego decyzji, wydanej w 2022 roku, do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. W kwietniu dyrektor wydziału infrastruktury w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim uchyliła w całości zaskarżoną decyzję prezydenta Chorzowa, powołując się na względy formalne. To dało spółce zielone światło do rozbiórki nasypu. Złożyła już wniosek o wycinkę ponad 860 drzew. 

Chorzów, Bytom, Piekary Śląskie są przeciwko 

Władze Chorzowa złożyły skargę do Sądu Administracyjnego w Gliwicach na decyzję wojewody śląskiego, który zgodził się na rozbiórkę nasypu. Przeciwko planom firmy są też władze Bytomia. Głos zabrał też wiceprezydent Piekar Śląskich Krzysztof Turzański. Napisał, że ta sama firma wcześniej usiłowała podjąć rozbiórkę także w Piekarach Śląskich i zlikwidować nasyp kolejowy. Sprawa była przedmiotem postępowań administracyjnych toczących się przed wojewodą śląskim, a obecnie toczą się również postępowania przed Sądem Rejonowym w Tarnowskich Górach.

"Jedna z ostatnich decyzji wojewody śląskiego, to ta z dnia 23 września 2022 r. udzielająca pozwolenia na “Rozbiórkę obiektów inżynieryjnych w ramach zadania pt. Opracowanie opinii technicznej pięciu mostów w nasypie kolejowym Zygmunt August – Barbara na terenie miasta Chorzów i Piekary Śląskie”. Gmina Piekary Śląskie podjęła natychmiastowe działania zmierzające do uchylenia decyzji (...). Odwołanie złożono do głównego inspektora nadzoru budowlanego w Warszawie (...), który  uchylił w całości decyzję wojewody i odmówił pozwolenia na rozbiórkę wiaduktu i nasypu na działkach położonych w Piekarach Śląskich. Tym samym gmina Piekary Śląskie zastopowała ewentualne działania podmiotów na terenach należących do gminy lub Skarbu Państwa. Stoimy na stanowisku, że jakakolwiek ingerencja w ten unikatowy zespół przyrodniczy jest niedopuszczalna i wszelkim sposobami będzie się przeciwstawiać takim działaniom. Liczymy w tym zakresie na pełne wsparcie ze strony sąsiednich miast i wsparcie mieszkańców" - stwierdził Turzański.

Czytaj także:

Dni Radzionkowa: w tym roku bez korowodu [PROGRAM]

Tarnowskie Góry. Na rynku o komunikacji publicznej

[ZT]41507[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

LokalesLokales

5 1

Dlaczego protestują pod UM Chorzów zamiast pod Urzędem Wojewódzkim lub pod siedzibą tej firmy??? Ciekawa logika 😮 22:59, 10.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

sedddseddd

1 3

Sex randki w Twoim mieście. Żadnych pieniędzy ani związków, wszystko jest anonimowe i poufne, rejestracja jest bezpłatna---- https://paply.org/kiska 23:27, 10.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Morfeusz Morfeusz

0 1

Mamy w d.pie ten burdel. 06:46, 11.05.2023


Morfeusz Morfeusz

1 0

Super akcja lecz myślę że i tak z góry już jest wszystko ustawione i kasa zrobi tu swoje i żabie doły przejdą do historii 😢😢😢 06:49, 11.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BabeczkaBabeczka

8 1

Straszna informacja. Czy tylko pieniądz się liczy? Jak można niszczyć tak wspaniałe miejsce. Nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi.Człowiek zniszczy wszystko... Pazerny człowiek 09:33, 11.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zawsze zawsze

1 0

tam chodze na randki w ciemno 09:57, 11.05.2023


Jolanta SkuzaJolanta Skuza

5 2

To jest skandal!!! Wszystko niszczycie,natura się w końcu zemści, 12:17, 11.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%