Zamknij

Mikołaj Kowalik z Tarnowskich Gór wywalczył wicemistrzostwo Europy

16:00, 02.08.2023 J.M. Aktualizacja: 16:04, 02.08.2023
Skomentuj Mikołaj Kowalik z Tarnowskich Gór został wicemistrzem Europy. Fot. European Powerlifting Federation Mikołaj Kowalik z Tarnowskich Gór został wicemistrzem Europy. Fot. European Powerlifting Federation

W Merignac we Francji trwają Mistrzostwa Europy w wyciskaniu sztangi leżąc. Mikołaj Kowalik z Tarnowskich Gór wywalczył wicemistrzostwo Europy. Na swoje starty czekają Katarzyna Kowalik i Tomasz Dębicki z Kola Team.

Mikołaj Kowalik z Tarnowskich Gór startował wczoraj. W Masters II do 120 kg osiągnął wynik 182,5 kg, co dało mu srebrny medal. Lepszy był tylko Węgier Janos Cserna, wielokrotny mistrz świata.

Jak do tej pory to najlepszy wynik Mikołaja Kowolika na Mistrzostwach Europy w wyciskaniu sztangi leżąc. W 2017 roku zdobył brązowy medal. Jednak wywalczenie wicemistrzostwa Europy traktuje jako dobry prognostyk i przetarcie się na międzynarodowych pomostach po kilkuletniej nieobecności.

– Ostatnie lata poświęciłem przygotowaniom do zawodów kulturystycznych, co zresztą przyniosło efekt w 2021 r. w Hiszpanii, gdy zdobyłem tytuł mistrza świata w kulturystyce klasycznej. Ale organizm rządzi się swoimi prawami i to odbiło się na nim – komentuje Mikołaj Kowalik.

Powrót na międzynarodowe pomosty zajął mu 1,5 roku. Jak widać z bardzo dobrym skutkiem. Mikołaj Kowalik podkreśla też, że rekord Polski w wyciskaniu sztangi leżąc w kategorii do 120 kg nadal należy do niego. To 193,5 kg.

– W przyszłym roku czekają nas mistrzostwa w Teksasie. Mierzę w kategorię do 105 kg i są realne szanse na bardzo wysokie wyniki – mówi Mikołaj Kowalik.

Na tym zmagania Kola Team na Mistrzostwa Europy w wyciskaniu sztangi leżąc w Merignac się nie kończą. W piątek w wyciskaniu sprzętowym startuje Katarzyna Kowalik w Masters II do 76 kg. Natomiast w sobotę w Masters I do 83 kg będzie walczył Tomasz Dębicki.