"Dla Pani to tylko hałas i hejt, a nie walka o życie i rozpacz dzieci tracących matki. Tu trzeba działać kobiety umierają" – to jeden z wielu wpisów kobiet pod postem posłanki PiS Barbary Dziuk z Tarnowskich Gór. Chodzi o przeciągające się negocjacje dotyczące refundacji nowoczesnego leku.
Mowa o leku Trastuzumab deruxtecan (Enhertu), nazywanym koniem trojańskim onkologii i lekiem przełomowym dla pacjentek z rozsianym rakiem piersi. Jest już refundowany w kilku krajach m.in. w Niemczech.
Od dwóch lat jest na pierwszym miejscu listy terapii, które zdaniem specjalistów powinny stać się priorytetami refundacyjnymi. Również polscy onkolodzy wskazali Enhertu jako lek, którego refundacja powinna być wdrożona najpilniej. Statystyki w Polsce są alarmujące: rocznie prawie 19 tys. kobiet słyszy diagnozę rak piersi, rośnie liczba tych, które umierają.
Tymczasem przeciągają się negocjacje Ministerstwa Zdrowia z producentem leku, dotyczące jego refundacji. Pod petycją o ich przyśpieszenie w krótkim czasie podpisało 36 tys. osób.
"Wiem i rozumiem, jak wiele emocji budzi ta sprawa. Osobiście jestem w nią zaangażowana, jednak skala komentarzy i czasami hejtu nie sprzyja działaniom i negocjacjom ministerstwa z producentem. Głęboko wierzę, że proces niebawem zakończy się pozytywnie i mam nadzieję, że będę mogła tutaj o nim informować".
W komentarzu pod swoim postem dodała: "hałas, który robicie, nie służy negocjacjom, tylko wydłuża proces".
Tłumaczyła, że chcą, żeby firma obniżyła cenę leku, żeby jak najwięcej pacjentek miało do niego dostęp. "Obecnie trwają negocjacje, które mają być zakończone do połowy września (nie po wyborach, jak komentują niektórzy)" - dodała.
Szybko pod postem posłanki PiS pojawiły się komentarze chorych kobiet, które czekają na refundację leku.
"Pani Barbaro Dziuk, na wstępie powiem, że usuwanie komentarzy i blokowanie użytkowników Facebooka naprawdę nic Pani nie da. Wystarczy sekunda, by zrobić screenshot i dowód jest. Nie wstyd Pani mówić, że to nieprawda, że komentarze są usuwane, a amazonki komentujące Pani wpis - blokowane? Dwa, pisze Pani o "robieniu hałasu"... Ciężko to właściwie skomentować, bo ten hałas jest krzykiem rozpaczy i złości na to, że po raz kolejny odciągacie refundację tak ważnego leku. Refundowanego również w biedniejszych niż Polska krajach. Leku, który zbiera owacje na stojąco na konferencjach. I kosztuje tyle, że żadna "zwykła" kobieta nie jest w stanie sobie go kupić".
"Proszę się pospieszyć z tymi negocjacjami bo każdy dzień zabiera jedną z nas, która mogła żyć, bo lek istnieje, został wynaleziony. Dla Pani to tylko hałas i hejt, a nie walka o życie i rozpacz dzieci tracących matki. Tak właśnie Pani wie i rozumie. Niestety punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jestem ciekawa jaki by Pani robiła „hałas”, gdyby dzisiaj umarłaby Pani kuzynka, jutro babcia, pojutrze matka i ciotka, bo tak właśnie zabiera rak w przypadku braku leku. Bo tak właśnie zabiera rak, gdy negocjacje trwają. Nie ma Pani żadnego pojęcia jak to jest zasypiać z rakiem i budzić się z rakiem. O odarciu z kobiecości już nie wspomnę".
"Widzę, że większość niewygodnych postów została usunięta, wstyd pani poseł".
"Dzień Dobry. Z dużym niepokojem śledzimy od dłuższego czasu negocjacje w sprawie refundacji leku enhertu i po kolejnych obietnicach, że lek wejdzie na listę refundacyjna na koniec sierpnia, kiedy jednak nie wszedł, postanowiłyśmy same włączyć się w trwający tak długo proces, za którym kryją się kolejne śmierci kobiet. Rozumiemy, że detali negocjacji się nie zdradza, ale też zazwyczaj żeby były efektywne, rzadko zmienia się w trakcie. Przyznam, że bardzo niefortunnie użyła Pani zwrotu, że robimy hałas, walcząc o swoje życie. Kiedy dołącza się różową wstążkę do zdjęcia należy też dołączyć empatię. Jeśli chcemy nadal prowadzić rozmowę, którą Pani sama tu rozpoczęła proszę tym razem nie kasować postów i nie blokować kobiet u Pani piszących. Jeśli coś się zaczyna robić, proszę dać innym szansę się wypowiedzieć".
"Tu nie ma co monitorować , tu trzeba działać, kobiety umierają, a wy macie jakąś chora satysfakcję z tego".
"Hałas? Dla Pani to jest hałas? Oby nigdy Pani nie stała jedną nogą w grobie z oddechem śmierci na plecach. Gratuluję empatii".
W czwartek, po godz. 14.30, pod postem posłanki Dziuk było ponad 60 wpisów.
Czytaj także:
50 mln zł na nowy ośrodek dla chorych dzieci. Kasa z
Centrum przesiadkowe w Tarnowskich Górach. Parking...
[ZT]43359[/ZT]
23 6
Jak widzę tą twarz to tylko współczuję GŁUPCOM którzy na tego potwora głosują. !!!
3 1
widzę że już *%#)!& się ujawniają
2 0
Brawo Ty!
20 5
Że pieniądze płyną dla niej od 8 lat z sejmu
3 0
To nie są sejmowe pieniądze tylko Nasze!
18 4
goryl do klatki z tym potworem !!!
10 3
Dło
2 3
Czy jako Hanys ,moge byc kandidaten w stoličy ,i czy warszawiaki bedom na mnie glosowac ,Albo nie to jest. Pytanie
22 3
Za takie słowa powinna trafić na śmietnik polityczny
1 1
za duzo holoty i polglowkow mieszka tu w okolicy. oni wszyscy na nia glosuja
14 2
A do wiezienia
2 13
Moga być na liście z Warszawy 😂💩 beda przeciwnikiem Niemca z Sopotu
11 2
Kiedyś czytałem artykuł Berbli pt. Baska musisz żyć--pisze jak to była chora na covida jak sie nią opiekowano i jak ciezko znosiła chorobe. To była zwykła bajeczka , przeciez napewno trafiła do dobrego szpitala z obsługa 4 gwiazdek a nie tak jak zwykły śmiertelnik leżał w domu i 2 razy w ciągu doby sprawdzali go policjanci czy siedzi na doopie --o to czy ma co jesc nikt nie zapytał. PO PIS co oni wiedzą o chorych---jedyna wiedza to wypasione portfele
13 2
Ty nie jestes hanys tylko scierwo co zdradzil Slask . Plugawy zdrajca
13 2
A Pinokkio nie jest z gornego slaska ,a na slasku chce rzadzic,omg
12 2
Dokładnie!! Z innych komitetów go pewnie wywalili a u nas na Śląsku się wśliznal ! Temu Panu mowimy:DONIEWIDZENIA! NIGDDY WIECEJ!
2 1
Sto procent popieram!
2 3
Jo z górnika matka miała wyrąbany przo dek małe hanysiątko chcą loda .
11 2
Zlodziejka co okradla Slaskie dzieci z 40 milionow zlotych = scierwo
0 0
Pragniesz nowych doznań w SEKSIE? To po prostu magiczne krople, które przeniosą Twoje życie seksualne na nowy poziom. Po prostu spróbuj, a nigdy nie pożałujesz ------- http://mub.me/bluestone
10 2
Podobnie palneła o in vitro. Że nie widzi potrzeby refundować tego gdyż ona urodziła dzieci bez problemu. Dalej głosujcie na coś takiego.
1 3
Ojciec dzieci ją prawidłowo zapłodnił a nie insymilator jak bydło się zapladnio . głąbie DM72
11 2
dziuk ty kukizie!
9 3
I to mówi Barbara, członkini sejmowej komisji zdrowia.
To jak podpalacz w ekipie strażaków.
4 5
Cóż, pani Dziuk zdecydowanie nie umie "w internety", ale zapewne napisała prawdę.
Znaczy toczą się twarde negocjacje i cały zrozumiały medialny szum wokół sprawy (aka "hałas") jest wodą na młyn dla firmy, która ten lek sprzedaje, by podbijać jak najwyższą cenę jego opchnięcia rządowi.
Może to mieć przełożenie na zakup mniejszej ilości tego leku, bo założono z drugiej strony zapewne określony pułap cenowy kwoty do wydania - i za chwilę znowu będzie młyn, że brakło leku dla potrzebujących pacjentek lub ktoś się dowali, że pisiory kupiły go za straszne pieniądze, bo inne państwa dostały go za połowę tej ceny.
8 2
Ale 2 mld PLN rocznie wydać na pis-szczujnię to zawsze się znajdzie.
0 9
Niemcy nos napadli i muszą nom zaplacić odszkodowanie . Ja abo nie. Ich potomkowie kolorowi nawet nie wiedzą że ich opa na czołgach slązoka zabijol 😂💩
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
13 1
Widze že tlusté kóty , chca byc bogiem,czyli sw pis ,ale bog jest tylko jeden i wie co zrobi z tými falszywymi 15 pazdziernika ,tak oni pojda potem do okopow ,i tak sie stanie a co Pinokkio ,robí u zakamuflowanej opcji niemieckiej,třzeba nie miec wstydu,aha oni nie Maja ani wstydu ani kultury ,pinokio wstyd hanysy juz tégo nie kupia
1 0
tylko godosz za siebie. Mnie tam twoje i inne zdanie sie nie licza.Ja mysle samodzielnie.
6 0
Wielki wstyd ze tak *%#)!& baba reprezezentuje T.G
1 0
Brak słów. Odwołała teatrzyk jak " Miała grypo covid" Żeby przypodobać się ówczas Niedzielskiemu. Panikowala i straszyła Polaków zarazą która bez szczepionki wszystkich pozabija. Sama podpisana się pod ustawką, że ci z rzędu, mimo że mocno wiekowi i najbardziej narażeni na covid- szczepić się nie muszą!
Oby nie dostała się znów do Sejmu!
SANITARYSTOM DZIĘKUJEMY!
TO ŁAMANIE KONSTYTUCJI!
3 0
Babę do wora i do Che chla
3 0
Co za babsko!
3 1
Nie pokazujcie już tej baby.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz