Zamknij

Perła secesji w Tarnowskich Górach. Co o niej wiadomo?

J.M. 18:09, 14.09.2025 Aktualizacja: 14:42, 27.10.2025
Perła secesji przy Krakowskiej 16 w Tarnowskich Górach. Co o niej wiadomo?

Nowa historia posesji rozpoczęła się w 1906 roku. Właśnie wtedy mistrz cechu rzeźników Alois Benke zainicjował budowę kamienicy, zlecając projekt Heinrichowi Piszczkowi – znanemu budowniczemu z Górnego Śląska.

Pierwszy plan, datowany na 25 stycznia 1906 roku, zakładał wzniesienie trzypiętrowego domu o wyrazistych secesyjnych formach. Projekt zaakceptował budowniczy miejski Szemaitke, jednak nie uzyskał on zgody technika budowlanego Hahna, który wskazywał na nadmierną wysokość w porównaniu z sąsiednimi budynkami przy Krakowskiej 14 i 18.

Ostatecznie, po wprowadzeniu zmian, 14 maja 1906 roku przedstawiono drugi projekt – tym razem skromniejszej, dwupiętrowej kamienicy. Ten został zatwierdzony i wkrótce zrealizowany. W 1907 roku budowę oficyny dokończył Emanuel Dziuba, a w kolejnych latach (1911 i 1913) drobne przebudowy prowadził Karl Korbsch. Od 1909 roku właścicielem nieruchomości był Fedor Pinkus. W 1930 roku kamienica należała do braci Lewandowskich z Częstochowy, o czym dowiadujemy się z projekt kanalizacji opracowanego przez Aleksandra Króla. 

(J.M.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%