Wiadomości Tarnowskie Góry

Zamknij

Kawa na hałdzie popłuczkowej? Już w sobotę!

Agnieszka Reczkin Agnieszka Reczkin 10:34, 22.05.2026 Aktualizacja: 09:48, 20.05.2026
Kawa na hałdzie popłuczkowej? Już w sobotę! Kafyj na hołdzie będzie w sobotę, 23 maja, o godz. 10. Fot. Archiwum Gwarka

Tarnowskie Góry zapraszają na niecodzienne wydarzenie – Kafyj na hołdzie. Zaplanowano je w sobotę, 23 maja, o godz. 10.

To akcja społeczno-ekologiczna, której głównym celem jest ochrona unikalnych muraw galmanowych porastających hałdę popłuczkową byłej kopalni Fryderyk (UNESCO).

- Będziemy usuwać niepożądane rośliny, które stopniowo zarastają hałdę i są zagrożeniem dla siedliska muraw galmanowych. Akcja połączy przyjemne z pożytecznym! To doskonała okazja do wspólnego działania na rzecz przyrody – w luźnej atmosferze, przy kawie i rozmowach o lokalnym dziedzictwie kultury przemysłowej – zachęcają organizatorzy.

Na uczestników czekać będą: kawa, gadżety i eksperci, którzy opowiedzą o tym, co rośnie na hałdzie.

Usunięte samosiejki będą na miejscu zrębkowane i wykorzystane w sposób ekologiczny. Chętni będą mogli również zabrać wykopane rośliny do własnego ogrodu.

Warto by uczestnicy zabrali własne szpadle, sekatory i kubki na kawę.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i firmą Remondis.

::news{"type":"see-also","item":"72374"}

::video{"type":"onnetwork","item":"1385"}

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%