Zamknij
REKLAMA

Otwarto oferty. Za dwa i pół roku pojedziemy szybką koleją?

16:57, 06.05.2020 | J.M
Skomentuj Pasażerowie z Tarnowskich Gór dojadą do lotniska w 15 minut. Fot. Hanna Kampa
REKLAMA

Osiem ofert wpłynęło na przetarg na przebudowę nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Roboty budowlane mają rozpocząć się w tym roku i potrwać dwa lata.

Budowa szybkiej kolei dla mieszkańców Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego jest ważna dlatego, że zapewni wygodne połączenie z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach, a przede wszystkim z Katowicami. 

Otwarcie ofert odbyło się we wtorek, 5 maja. Najtańszą złożyła firma Torpol z Poznania. – Podpisanie umowy na realizację prac, po wyłonieniu wykonawcy, zaplanowano na III kwartał 2020 roku. Prace budowlane przewidziane są na lata 2020-2022 i mogłyby rozpocząć się po podpisaniu umowy z wykonawcą prac – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Zakres robót obejmuje odbudowę 30-kilometrowego nieczynnego odcinka toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, rewitalizację i elektryfikację w sumie ok. 48 km linii kolejowej. Linią do portu lotniczego będą jeździć pociągi osiągające prędkość do 140 km/h.

– Pasażerowie z Tarnowskich Gór dojadą do lotniska w 15 minut. Podróżni z Katowic i z Częstochowy pokonają tę drogę w niecałą godzinę. Inwestycja swoim zasięgiem obejmie obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice. Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych – dodaje Katarzyna Głowacka.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

SzalonyDrogowiecSzalonyDrogowiec

5 0

To tak naprawdę szansa dla Tarnowskich Gór i Siewierza. Przy odpowiednim wykorzystaniu potencjału to Te 2 miasta najwięcej zyskają na połączeniu kolejowym z lotniskiem. Proponuję, aby śladem np Zabrza przygotowywać miejsca pod "strefy ekonomiczne". Drogi, uzbrojenie terenu, aktywna promocja wśród biznesu. W Zabrzu, już na etapie projektowania strefy przedsiębiorcy zaczynali projektować swoje obiekty. Szczególnie teraz, w okresie spowolnienia gospodarczego takie inicjatywy powinny być dopełnieniem dużych (jak tej kolejowej). 20:27, 07.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiedowiarekNiedowiarek

1 4

Jeżeli piszecie że pociąg pojedzie z szybkością 140km/godz to dlaczego podróż z Katowic do Lotniska ma trwać aż 1 godz? To jak mam wierzyć w realność tego projektu.

06:36, 10.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Radakcja GwarkaRadakcja Gwarka

1 0

"Linią do portu lotniczego będą jeździć pociągi osiągające prędkość do 140 km/h". Do 140 km/h, a średnia prędkość przejazdu będzie niższa, chociażby ze względu na przystanki, na których zatrzyma się pociąg. 09:11, 10.05.2020


0%