Zamknij

Jak ubezpieczyć nieruchomość, by uniknąć rozczarowania?

67%
33%
17:02, 16.04.2025 Aktualizacja: 18:20, 16.04.2025 ok. 3 min. czytania

Zakup ubezpieczenia nieruchomości to ważna decyzja, która może uchronić nas przed finansowymi konsekwencjami różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Aby uniknąć rozczarowania, warto podejść do tematu rozsądnie i dobrze się przygotować. Jak to zrobić? Podpowiada Kornelia Klimza, która prowadzi agencję ubezpieczeniową.

Określ swoje potrzeby

Jak mówi specjalistka, pierwszym krokiem powinno być dokładne przemyślenie, na czym nam najbardziej zależy. 

Warto zrobić listę naszych oczekiwań wobec polisy, a dopiero potem szukać ofert, które je spełniają  – radzi Kornelia Klimza. 

Jeśli okaże się, że ubezpieczenie jest zbyt drogie, zawsze można stopniowo zmniejszać jego zakres, ale dobrze mieć świadomość, z czego rezygnujemy.

Nie podejmuj decyzji pochopnie

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli nieruchomości jest pośpiech przy wyborze polisy. 

– Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, żeby później nie było niemiłych niespodzianek – podkreśla nasza rozmówczyni. Im lepiej znamy swoją umowę, tym mniejsze ryzyko że w krytycznym momencie okaże się, że nie obejmuje ona pewnych sytuacji.

Dokładnie oszacuj wartość nieruchomości

Warto też odpowiedzialnie podejść do oszacowania wartości nieruchomości. Jak zauważa Klimza, klienci często zaniżają tę kwotę w obawie przed wysoką składką. – Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w razie utraty dobytku otrzymamy odszkodowanie tylko do wysokości sumy, na jaką się ubezpieczyliśmy – tłumaczy. Warto więc być realistycznym i dokładnie oszacować wartość domu czy mieszkania oraz – co bardzo ważne – wyposażenia. 

– Wyobraźmy sobie sytuację, w której w pożarze stracimy dobytek. Musimy praktycznie wszystko kupić – mieszkanie czy dom to jedno, ale przecież całe wyposażenie, sprzęt AGD, nawet ubrania. Warto sobie uzmysłowić, jakie w takiej sytuacji czekają nas wydatki – dodaje agentka ubezpieczeniowa.

Jak przyznaje, nie ma za to sensu "przeszacowywanie" wartości nieruchomości – zapłacimy wyższą składkę, ale w razie szkód nie uzyskamy większego odszkodowania.

Sprawdź wyłączenia

Zanim podpiszemy umowę, koniecznie powinniśmy sprawdzić tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. To bardzo ważne, bo zdarza się, że klienci są przekonani, że ich polisa obejmuje pewne ryzyka, a potem okazuje się, że w umowie są wyłączenia, o których nie wiedzieli.

Podsumowując, przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości niezwykle ważne jest dokładne określenie własnych oczekiwań, realne oszacowanie wartości nieruchomości i analiza warunków umowy, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Zanim się zdecydujesz na ubezpieczenie, zastanów się, od czego chcesz być ubezpieczony. Zdarzenia losowe (pożar, deszcz, silny wiatr), kradzież z włamaniem, zalanie, przepięcia (z wyładowania atmosferycznego lub z wyższego napięcia z sieci), stłuczenia, wandalizm, OC w życiu prywatnym (najczęściej jest to zalanie sąsiada, pogryzienie kogoś przez naszego psa) – to tylko niektóre możliwości.

Przed przystąpieniem do szukania oferty, dobrze jest przygotować sobie następujące dane: rok budowy domu, rodzaj konstrukcji (murowana lub drewniana - palna, niepalna), metraż, rodzaj zabudowy - wolnostojący, bliźniak, zabudowa szeregowa, w przypadku bloku ilość pięter i które piętro, w przypadku domu - ilość kondygnacji.Jaki jest zapis w akcie notarialnym: dom czy lokal? Czy jest poddasze, piwnica, zabezpieczenie antywłamaniowe.

Należy oszacować wartość domu (mury oraz elementy stałe) oraz wartość wyposażenia.Jeśli jest zamontowana pompa ciepła lub panele fotowoltaiczne podać, w jaki sposób są te elementy zamontowane i jaka jest wartość.Podać elementy na zewnątrz domu na stałe związane z gruntem - np. budynek gospodarczy, garaż, altana, taras, rodzaj ogrodzenia.Czy formalnie została zakończona budowa?Czy będzie wykonywany poważny remont? Ważna informacją jest też podanie, czy lokal będzie wynajmowany osobie trzeciej.Do zawarcia umowy potrzebne też będą oczywiście dane osobowe.

 

(eka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0%
nie podoba mi się 67%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 33%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%