Zamknij
REKLAMA

Gdzie są gruntowe truskawki? Rozpoczął się sezon, a na straganach...

14:44, 14.05.2020 | aj
Skomentuj Na razie na straganach dominują truskawki z zagranicznych rynków. Fot. Alicja Jurasz
REKLAMA

Zaczyna się sezon ma truskawki. Szczyt wciąż jeszcze przed nami, a na targach można spotkać owoce głównie z importu. Ale ceny, także krajowych truskawek, nie napawają optymizmem. Tak tanio, jak w ubiegłym roku, raczej nie będzie. 

Na straganie w Świerklańcu kilogram truskawek na początku tygodnia kosztował 21 zł. W Tarnowskich Górach ceny wahały się od 20 zł do 25 zł. Owoce pochodziły z eksportu. Ale jak mówił jeden z handlarzy, polskie truskawki na giełdach już są. Tyle że kosztuje nawet 30 zł za kilo. – Widać, że popyt na owoce i warzywa spadł. W pierwszych tygodniach po wprowadzeniu obostrzeń ludzie cieszyli się, że mają wolne, kupowali nawet więcej. Teraz zaczynają oszczędzać – komentowała sprzedawczyni ze straganu w Tarnowskich Górach. 

Z kolei nasza czytelniczka informuje, że kupiła pół kilo truskawek za 9,50 zł. W ubiegłym roku tyle kosztował kilogram. Niestety, owoce nie były smaczne. Sprzedawczyni mówiła jej, że owoce są ze szklarni, a na duże zbiory z pola nie ma co liczyć, ze względu na suszę.

Manfred Skrzypczyk, plantator truskawek z Księżego Lasu martwi się nie tyle suszą, co przymrozkami. Przy minusowych temperaturach przy gruncie nie będzie potem co zbierać. Susza dała się we znaki, ale gospodarstwo ma linię do nawadniania i jest na taką ewentualność zabezpieczone. Gorzej jest z plantatorami, którzy uprawiają truskawki na słabszych glebach i nie mają możliwości nawadniania. Straty mogą sięgać do 50-60 proc.

– Kwiatostan jest w tym roku bardzo dorodny, tak jakby natura przygotowywała się na trudne warunki. Nawet jeśli będą straty po przymrozkach, to nie tak wielkie. Na niektórych krzakach rosną jednocześnie owoce i kwiaty, nawet jeśli owoc zmarznie, to wyrośnie nowy – komentuje.

Dodaje, że na ceny będzie miał też wpływ zbyt. Truskawki to wciąż ulubione owoce Polaków. –  Nie jest sztuką policzyć sobie nawet 100 zł za kilogram i potem z tym zostać. Wiele będzie zależało od tego, czy ludzi będzie stać. Ceny dyktuje zasobność klientów i oczywiście jakość produktu – stwierdza.

W ubiegłym roku cena za kilogram truskawek pod koniec maja wynosiła od 8 do 10 zł. 

(aj )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (4)

TakTak

1 0

Tylko idiota za te cene 21:25, 14.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adamus85Adamus85

1 1

Ciekawe gdzie ten sezon się rozpoczął? Na pewno nie w Polsce. Sorry "taki mamy klimat" . U nas rozpoczął się sezon na handlarzy czyli przesypywanie importowanych owoców i sprzedaż jako "polskich".
Co prawda w sprzedaży są już polskie truskawki spod folii ale tego sezonem nie można nazwać. Gruntowa truskawka jak każdy owoc do wzrostu potrzebuje wody i słońca a nie podajnika z mieszanką nawozów. Teraz jest w fazie kwitnienia więc radzę poczekać jeszcze 3 tygodnie. 23:38, 14.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WiemWiem

1 0

Taki cwaniak pracy na polu ma 3 miesiace bo wiadomo dzis sie chwastow nie wyrywa tylko non stop pryska na krus grosze,podatku dochodowego nie płaci a potem my ten syf jemy za takie ceny,smacznego Polacy-naiwniacy
06:30, 15.05.2020


WiemWiem

1 1

Opryski,opryski,opryski i smacznego Polacy za te ceny cwaniaka 06:32, 15.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz