Zamknij

Rusza ogólnopolska kampania Ministerstwa Finansów "Weź paragon"

21:50, 21.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Akcja "Weź paragon" to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Organizowana jest cyklicznie od 2002 r. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców - poinformował resort finansów.

Pod hasłem "Weź paragon" rusza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, która ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja prowadzona będzie do końca sierpnia 2021 r. - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

"Duża grupa podatników, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma taki obowiązek. Jednak część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą, nie ewidencjonują wszystkich swoich obrotów, a powinni to robić za każdym razem" - napisano.

"Takie nadużycia zmniejszają wpływy z VAT do budżetu państwa, co w efekcie negatywnie wpływa na społeczeństwo (...). Zmniejsza to konkurencyjność uczciwego sprzedawcy lub usługodawcy, który rzetelnie płaci VAT (...), takie zachowania przyczyniają się (także - PAP) do powiększenia szarej strefy i w efekcie osłabiają polską gospodarkę" - wyjaśniło MF.

W akcji "Weź paragon" chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji - napisano w komunikacie.

"Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy" - mówi cytowany w komunikacie resortu minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jak podano, jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i co za tym idzie - niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi, bądź zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. "Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. +pustych faktur+ - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych" - dodano.

Resort poinformował, że często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu.

"Wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego" - podkreśliło MF.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii - jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. Jak wyjaśniono, to konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, ale nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy.

"Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki" - dodano.

"Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego" - zaznaczył resort finansów.

 

[ZT]31980[/ZT]

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

von zdradziecka mordvon zdradziecka mord

8 4

Nigdy nie biore paragonu-- a po co wam ta kasa ? dla obajtka albo na tv-pis lub rydzyka a moze rodzin pis-owskich czy dronow macierewicza lub nowe narty dla narciarza 23:39, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NIENIE

6 3

biore udziału w akcjach socjalistycznego, lewackiego rzadu PZPRpis 23:45, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Podatki sie płaciPodatki sie płaci

8 1

Gdy płacą je wszyscy czy ja mam utrzymywać rolnika ktory prcuje poł roku płaci 130 Krus a,ja 1600 Zus ja go mam utrzymywać gdy on nie płaci podatku dochodowego i grosze podatku od nieruchomości-pola gdy płaci 1 zł od ha składki zdrowotnej czyli za 100 ha 100 zł a ja ponad 300 zł?w takim panstwie żyjemy
07:16, 22.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ToTo

1 1

Twój obowiązek...tak jest w Unii Europejskiej - jako kawaler nawet bykowe zabulisz oraz na dzieci od emigranta. 11:09, 22.07.2021


16001600

1 0

To emeryturę będziesz miał po 40 latach 1200 zeta. Opłacaj trzeci filar pukiś młody...będziesz na starość na socjalu....a emigrańci nie pomogą. 11:15, 22.07.2021


musicie dużomusicie dużo

4 0

kupować by utrzymywać ten rząd 09:50, 22.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WyjedźWyjedź

0 3

I nie zaśmiecaj Polski...emigranci pomogą tobie 11:11, 22.07.2021


NigdzieNigdzie

3 0

Nie wyjade najwyzej wypier.... takich jak ty na wschod do Putina 12:48, 22.07.2021


JedzcieJedzcie

4 0

Teraz na wieś teraz tam żniwa usługi kombajnowania 400 zł/ha wszystko na czarno tak patrioci ze wsi okradaja własne państwo 12:51, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzejśćPrzejść

0 1

Na płacenie za wszystko kartą płatniczą.... Lewizny znikną. 13:52, 25.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%