Zamknij

Champion Lasowice i sukcesy zawodniczek: rekord Polski i rekord Śląska

09:07, 24.07.2020 | A.J
Skomentuj Trener Marek Christ i utalentowane zawodniczki Championa Lasowice - AZS AWF Katowice Fot. Archiwum prywatne
REKLAMA

Reprezentantki Championa Lasowice - AZS AWF Katowice nawet w czasie pandemii nie zrezygnowały z regularnych treningów. Ciężka praca przyniosła efekty, bo w lipcu odniosły spektakularne sukcesy – w kategorii wiekowej U-16 Dagmara Stępień w wieloskoku ustanowiła rekord Polski, a Marcelina Sikorska została rekordzistką Śląska w biegu na 1000 m z przeszkodami.

Dziewczyny ustanowiły rekordy podczas Mityngu Lekkoatletycznego Śląskiego Związku Lekkoatletyki, który 4 lipca odbył się w Bielsku-Białej. Obie konkurencje: wieloskok i bieg na 1000 m z przeszkodami są tegoroczną nowością na mistrzostwach Polski U-16/Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. Odbędzie się pod koniec września w Słupsku, a wyniki reprezentantek Championa bardzo dobrze wróżą przed zawodami. Dagmara Stępień w wieloskoku uzyskała wynik 10,65 m, a Marcelina Sikorska w biegu na 1000 m z przeszkodami uzyskała czas 3;50,95 s. Oba wyniki okazały się rekordowe. – Nie jestem zaskoczony osiągnięciem Dagmary, która w swojej kategorii wiekowej ma też 2. wynik w Polsce w pięcioboju. Ma 183 cm i predyspozycje, żeby odnosić sukcesy – mówi trener Marek Christ. 

Mimo pandemii reprezentantki Championa cały czas trenowały. Kiedy obostrzenia nie pozwalały na samodzielne wychodzenie młodzieży z domu, rodzice zabierali psy na spacer i dziewczyny wykorzystywały ten czas do ćwiczeń. Kiedy wprowadzono całkowite zamknięcie, trenowały w domu. Do ćwiczeń siłowych wykorzystywały plecaki albo....młodsze rodzeństwo. Co kilka dni spotykały się też wirtualnie z trenerem. Regularny kontakt był potrzebny, bo dla młodzieży odcięcie od szkoły i rówieśników było szczególnie dotkliwe. – Ciężka praca przynosi efekty – podkreśla Marek Christ. 

Pandemia koronawirusa spowodowała zmianę terminów lekkoatletycznych mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zawody te będą się odbywały we wrześniu i październiku. Biorąc pod uwagę tegoroczne osiągnięcia, Championki najprawdopodobniej we wszystkich wezmą udział. Na pierwszy ogień pójdą uczestniczki programu "Lekkoatletyka dla każdego", które otrzymały nominację do reprezentacji województwa. Są to: Patrycja Duda w skoku wzwyż, Marcelina Sikorska w biegu na 1000 m z przeszkodami, Dagmara Stępień i Karolina Bąbel – obie w wieloskoku. Do reprezentacji nominowane są tylko najlepsze zawodniczki w danej konkurencji, czyli pierwsza, a w przypadku bardzo dobrego wyniku również druga. Zawody odbędą się w sierpniu we Włocławku. 

Awans do mistrzostw Polski uzyskuje się z rankingu. W kategorii U-20 pewny start ma już zagwarantowany Małgorzata Miś – czwarta w rankingu w trójskoku (10,50 m).

W kategorii U-18 (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży) Julia Duda jest szósta w rankingu w trójskoku (10,70 m) i 15. w skoku w dal (5,16 m), a Natalia Gołębiewska – 11. w biegu na 1500 m z przeszkodami. Jeśli przepisy się nie zmienią, Natalia Kalino jest szósta w rankingu w siedmioboju. W mistrzostwach Polski udział biorą po 24 zawodniczki z rankingu w każdej konkurencji. 

W kat. U-16 (Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego) pierwsza w rankingu jest Dagmara Stępień, a Karolina Bąbel jest piąta – obie w wieloskoku. Marcelina Sikorska jest siódma, a  Alicja Gołębiewska  - 11.  – obie w biegu na 1000 m z przeszkodami. Roksana Plaminiak nie wystartowała jeszcze w swojej koronnej konkurencji (200 m przez płotki). Biegła za to na 300 m przez płotki, gdzie jest 7. w rankingu. Do mistrzostw Polski kwalifikuje się po 20 zawodniczek w konkurencjach technicznych (skoki i rzuty) i od 32 do 48 w konkurencjach biegowych. 

W kategorii U-14 (Finał Krajowy Czwartków Lekkoatletycznych) decyzja o terminie zawodów i zasadach kwalifikacji jeszcze nie zapadła, ale aktualne pozycje w rankingu wyglądają następująco – Julia Karmelita jest 14. w skoku w dal, a Patrycja Duda 15. w skoku wzwyż. 

Oprócz tego trzy zawodniczki Championa: Karolina Bąbel, Roksana Plaminiak i Dagmara Stępień zostały powołane do kadry wojewódzkiej młodziczek. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

pompe mam z waspompe mam z was

0 0

Najlepsza jest ta zawodniczka na krzeselku, tylko sie troche rozlala ale i tak pozytywnie. Brawo dziewczyny!! 13:21, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz