Zamknij
REKLAMABieganie - zobacz ceny

Bartłomiej Niedbała z Miedar wicemistrzem Polski juniorów w szachach klasycznych

10:28, 14.04.2021 | aj
Skomentuj Fot. Archiwum prywatne
REKLAMA

Bartłomiej Niedbała z Miedar został wicemistrzem Polski w szachach klasycznych juniorów do lat 18. Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 odbyły się między 12 a 21 marca w Szklarskiej Porębie. Zorganizowano je z zachowaniem wszelkich obostrzeń.

Łącznie w mistrzostwach wzięło udział ponad 170 chłopców i dziewczyn z całej Polski, zakwalifikowanych z poszczególnych województw. – Zawody rozegrano na dystansie 9 rund z tempem 90 minut plus 30 sekund za każde wykonane posunięcie, czyli za każdy wykonany ruch przez zawodnika. Dodatkowo po 40. wykonanym posunięciu zawodnikom dodawano kolejne pół godziny czasu na dokończenie partii. Niektóre partie trwały nawet ponad 6 godzin, a zawodnicy wykonali po blisko 100 posunięć – tłumaczy Rafał Niedbała, ojciec Bartłomieja. 

Młody mieszkaniec Miedar, na co dzień uczeń II klasy Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, wywalczył wicemistrzostwo kraju. – Stabilizacja formy pozwoliła Bartkowi na ukończenie tych zawodów bez porażki, partia z mistrzem Polski, Pawłem Teclafem, zakończyła się remisem – podkreśla Rafał Niedbała. Warto dodać, że srebrny medal mistrzostw Polski w starszej grupie do lat 18, Bartek zdobył jako niespełna 17-latek. Sukces gwarantuje mu prawo startu w mistrzostwach świata lub Europy. 

To kolejne osiągnięcie w karierze sportowej miedarzanina. W ubiegłym roku Bartek został mistrzem Polski w szachach szybkich oraz wicemistrzem Polski w szachach klasycznych i błyskawicznych w grupie juniorów do lat 16. Jest zawodnikiem szachowego klubu UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój oraz reprezentantem kadry narodowej juniorów.

Bartek poświęca treningowi szachowemu średnio 4 godziny dziennie. Indywidualnie doskonali debiuty, grę środkową i końcówki, a także strategię i taktykę szachową. Dwa razy w tygodniu trenuje on-line z trenerem – arcymistrzem szachowym i zarazem czołowym zawodnikiem kadry Polski, z którym m.in. analizuje partie arcymistrzów z całego świata.

[ZT]30641[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

 LUMP LUMP

4 0

BRAWO - to ten niemiecki luft na Miedarach . To byl majsterstück . 15:58, 14.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperSuper

4 0

Tak trzymać! 16:39, 14.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Szachy pomnożoneSzachy pomnożone

0 0

A jakie to są szachy nieklasyczne? 13:14, 18.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Felipe7Felipe7

0 0

Klasyczne to najbardziej prestiżowe szachy, w których zawodnicy mają około, a nawet ponad 3 godziny na partię, więc czynnik czasu nie odgrywa tak dużej roli. Po prostu zawodnik dlugo myśli i wykonuje najlepsze ruchy by ograć przeciwnika. Nie ma takiej kategorii jak szachy nieklasyczne. Są jeszcze szachy szybkie i błyskawiczne, które różnią się czasem na rozegranie partii. W szybkich to około 20 minut a w błyskawicznych około 5 minut na partię.🙄 22:19, 18.04.2021


REKLAMA
REKLAMASkating - porównaj na Ceneo
0%