Bartłomiej Niedbała z Miedar. Tegoroczne sukcesy i najbliższe plany utalentowanego szachisty

13:59, 21.12.2021 aj Aktualizacja: 14:42, 21.12.2021
Skomentuj Bartłomiej Niedbała z Miedar. Fot. Archiwum prywatne Bartłomiej Niedbała z Miedar. Fot. Archiwum prywatne

Bartłomiej Niedbała z Miedar w tym roku odniósł sporo szachowych sukcesów, wśród których jest m.in. zdobycie tytułów mistrza i wicemistrza Polski.

Osiągnięcia młodego szachisty to tytuły mistrza Polski w szachach błyskawicznych do lat 18 i wicemistrza kraju wśród juniorów w szachach klasycznych. Zajął też III miejsce wśród szachistów do lat 20.

Między 5 a 13 grudnia w Pokrzywnej odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów i Mężczyzn do lat 20 w szachach klasycznych. Mistrzostwa rozegrano na dystansie 9 rund z tempem 90 min + 30 sekund za posunięcie na zawodnika. Po 40. posunięciu zawodnikom dodawano po 30 minut na dokończenie partii. 17-letni miedarzanin, Bartek Niedbała, zawodnik klubu szachowego UKS Pionier Jastrzębie Zdrój, ukończył zawody bez porażki. Zdobył 6,5 pkt., co dało mu brązowy medal. Złoty i srebrny medalista mistrzostw zdobyli po 7,0 punktów. Udział w zawodach został dofinansowany ze środków gminy Zbrosławice.

– W ubiegłym roku zająłem V miejsce w mistrzostwach do lat 20, w tym roku za cel postawiłem sobie miejsce na podium. I udało się. Zrobię wszystko co w mojej mocy, by w przyszłym roku też poprawić się o dwa miejsca – zapowiedział Bartłomiej Niedbała.

W sierpniu brał udział w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorek w szachach szybkich i błyskawicznych. W grupie juniorów do lat 18 Bartek został mistrzem Polski w szachach błyskawicznych. Na 13 partii aż 11 wygrał i dwie zremisował. W turnieju szachów szybkich zajął V miejsce, do medalu w tej kategorii zabrakło 0,5 pkt.

Bartek jest też tegorocznym wicemistrzem Polski juniorów do lat 18 w szachach klasycznych.

W sierpniu miedarzanin rozegrał udany turniej podczas Festiwalu Szachowego "Szachy w Ustroniu łączą pokolenia". W grupie masters zajął wysokie, 5 miejsce, a nagrody wręczał podczas zawodów gość specjalny – Garri Kasparow, wielokrotny mistrz świata w szachach.

Najbliższe zawody Bartek rozegra w Krakowie. Między 27 grudnia a 4 stycznia odbędzie się bardzo silnie obsadzony XXXII Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA 2021.