Zamknij

Koncert muzyki żydowskiej i oprowadzanie po cmentarzu

12:20, 06.09.2020 | aj
Skomentuj Fot. Materiały prasowe
REKLAMA

Stowarzyszenie Góry Kultury oraz Stowarzyszenie Gliwicka 66 zapraszają na koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Klezmorim Trio. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 10 września o godz. 19 w  dawnym domu przedpogrzebowym przy ul. Gliwickiej 66 w Tarnowskich Górach. Liczba miejsc będzie ograniczona, warto przyjść wcześniej. 

Klezmorim Trio to zespół złożony z absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, których połączyła pasja do aszkenazyjskiej i bałkańskiej muzyki klezmerskiej. Są obecnie jednym z najbardziej uznanych i rozchwytywanych zespołów wykonujących ten rodzaj muzyki. Trio połączyło tradycyjne melodie żydowskie i współczesne autorskie aranżacje, co daje efekt na długo pozostający w pamięci słuchaczy. Ich koncerty przyjmowane są przez publiczność niezwykle entuzjastycznie.

Klezmorim Trio jest mieszanką muzycznych stylów i osobowości. Muzycy poznali się na krakowskim Kazimierzu i są na stałe związani z tym miejscem. Zespół tworzą: Karolina Stasiowska – altówka, śpiew, język jidysz, Piotr Południak – kontrabas, Marcin Wiercioch – akordeon.

Wydarzenie wpisuje się w działania mające na celu przywrócenie pamięci o wielokulturowej przeszłości miasta i powiatu tarnogórskiego, a także zwrócenie uwagi na stan cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach i znajdującego się na nim dawnego domu przedpogrzebowego.

Stowarzyszenie Gliwicka 66 postawiło sobie za cel dbanie o to miejsce i od kilku miesięcy prowadzi intensywne prace porządkowe na cmentarzu. Działaniom tym przyświeca idea, że ze względu na znaczenie dla lokalnej pamięci oraz potencjał edukacyjny i turystyczny, obiekt ten warty jest zachowania i nadania mu w świadomości mieszkańców Tarnowskich Gór i regionu ważnego miejsca.

Zaplanowano też oprowadzania po cmentarzu, który ostatnio jest porządkowany. Będą w czwartek, 10 września o godz. 18 i w niedzielę, 13 września o godz. 10. Potrwają ok. pół godziny.

[ZT]27771[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz