Zamknij

Prawie jak w teatrze. Szkoła podstawowa z salą teatralną

08:17, 19.11.2020 | aj
Skomentuj Fot. Archiwum szkoły
REKLAMA

Szkoła Podstawowa nr 1 w Krupskim Młynie może pochwalić się salą teatralną. To pozytywny efekt pandemii – w czasie nieobecności dzieci w szkole był czas, żeby wyremontować jedną z klas. Była niespodzianką po powrocie uczniów do szkół we wrześniu. 

– To była najbrzydsza klasa w szkole, nie odbywały się w niej lekcje, wymagała gruntownego remontu. Ponieważ szkoła zrobiła się pusta, panowie woźni mieli więcej czasu i krok po kroku pomieszczenie przeszło gruntowny remont: wymiana wykładziny, podest z palet, zamontowanie kotary i profesjonalne oświetlenie – mówi Małgorzata Dubiel, dyrektor szkoły Podstawowej nr 1 w Krupskim Młynie. Metamorfoza nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc rodziców i życzliwych osób.

Gotowa sala czekała na dzieci we wrześniu. Odbywają się w niej zajęcia kółka teatralnego, planowane są występy okolicznościowe, spotkania autorskie, sprawdziła się także jako sala kinowa – w piątki organizowano w niej projekcje. – Powstała fajna sala, z której jesteśmy dumni. Dostarcza dzieciom dużo radości – mówi dyrektor. 

W szkole w Krupskim Młynie od wielu lat prężnie działa kółko teatralne. Prowadzi je nauczycielka Sylwia Serafin-Pazdyga. Aktualnie tworzą je dwie grupy – młodsza i starsza, w sumie ok. 20 dzieci. Sylwia Serafin-Pazdyga zwraca uwagę, że nowa sala daje dzieciom więcej możliwości rozwoju i pomysłów. Z młodszą grupą zdążyła w ciągu 1,5 tygodnia przygotować przedstawienie, które zgłosili do udziału w ogólnopolskim konkursie teatralnym w Szydłowicach. W placówce od lat obywają się też przeglądy teatralne z udziałem profesjonalnych aktorów w jury. Przyciągały uczestników z powiatu i z całego regionu. Na razie kolejna edycja stoi pod znakiem zapytania ze względu na pandemię. Niewykluczone, że odbędzie się w formie on-line. 

Uczniowie z kółka teatralnego mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Na polu teatralnym szczególnie wyróżnia się Lena Pazdyga, która w tym roku kończy szkołę, na recytatorskim – Oliwia Łopata. W tym roku konkursy odbywają się wirtualnie. W  IV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorsko - Krasomówczym "W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów" w Lublinie Oliwia Łopata zajęła III miejsce, a Lena Pazdyga zdobyła wyróżnienie. Lenę dostrzeżono również w Ogólnopolskim Małym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Park Kultury w Starachowicach, gdzie zdobyła wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII. Dużym osiągnięciem było I miejsce, jakie Lena Pazdyga zajęła w regionalnych eliminacjach konkursu Mały OKR dla szkół podstawowych w subregionie katowickim. Kolejnym etapem miał być finał ogólnopolski, ale niestety nie odbył się z powodu pandemii. 

[ZT]28626[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz