Zamknij

Gabriela Krecht z Tarnowskich Gór wygrała konkurs Górnośląskie kroszonki 2024

15:35, 11.04.2024 .
Skomentuj Gabriela Krecht z Tarnowskich Gór zdobyła I nagrodę na konkursie Górnośląskie kroszonki 2024. Fot Archiwum Gabrieli Krecht Gabriela Krecht z Tarnowskich Gór zdobyła I nagrodę na konkursie Górnośląskie kroszonki 2024. Fot Archiwum Gabrieli Krecht

Gabriela Krecht z Tarnowskich Gór zdobyła I nagrodę na konkursie "Górnośląskie kroszonki 2024".

– W zeszłym roku byłam na wystawie w Muzeum Górnośląskim i w trakcie rozmowy padło pytanie, dlaczego nie zgłosiłam swoich prac do konkursu. Zrobiłam to w tym roku. Nie spodziewałam się, że zdobędę pierwsze miejsce – opowiada Gabriela Krecht.

Prace tarnogórzanki zrobiły takie wrażenie na jurorach, że przyznano jej także Nagrodę Parku Śląskiego.

Gabriela Krecht zwyciężyła w kategorii technika malowania woskiem. Jest bardzo czasochłonna, wymaga precyzji i cierpliwości. W przypadku niektórych prac od momentu nakreślenia wzorów ołówkiem do osiągnięcia efektu końcowego mija 10-12 godzin. W zależności od liczby kolorów, tyle razy jajka są malowane woskiem i zanurzane w farbach.

– Przy pokrywaniu jajek woskiem posługuję się lupą – opowiada tarnogórzanka.

Gabriela Krecht zajmuje się techniką malowania woskiem od 4-5 lat. Pisanki przygotowywała przed Świętami Wielkanocnymi jako dziecko, ale nie była to rodzinna tradycja. Po latach wielkanocny zwyczaj stał się jej hobby. – Wciągnęło mnie to. Odpoczywam w ten sposób po pracy – opowiada Gabriela Krecht.

Na organizowany przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu konkurs "Górnośląskie kroszonki 2024" nadesłano 194 jajka, 46 zestawów. W 34. edycji konkursu wzięło udział 41 uczestników, w tym 11 debiutantów. 

Pokłosiem jest wystawa "Górnośląskie kroszonki 2024", którą można oglądać do końca kwietnia. Na ekspozycji można podziwiać ozdobne jajka wykonane techniką rytowniczą, malowane woskiem, wytrawiane kwasem, owinięte rdzeniem sitowia, ozdobione kolorowymi nićmi i... guzikami. Kroszonkarze biorący udział w konkursie dali popis swoich umiejętności, prezentując fikuśne wzory na wielkanocnych jajkach. Gabloty ekspozycyjne mienią się kolorami i deseniami.

 Na wystawie "Górnośląskie kroszonki 2024" prezentowane są pisanki wykonane w czterech konkursowych kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami. 

– Na uwagę zasługuje fakt, że w tej edycji w szranki stanęły prace 11 debiutantów. Zaskoczyła nas liczba debiutów na bardzo wysokim poziomie. Prace dwóch osób zajęły pierwsze miejsca – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kuratorka wystawy.

Czytaj też:

Święto miasta potrwa trzy dni. Gwiazdami Kult, Bajm, Smolasty, Nocny Kochanek

Tarnowskie Góry, Strzybnica. 19. Zdjęcie Grupowe za nami

Tarnowskie Góry. Kino samochodowe w wielkanocny poniedziałek

[ZT]49356[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SempiternusSempiternus

1 0

Ta tarnogórzanka to od lat mieszka w Niemczech. Proszę napisać, jakie ma obywatelstwo i co zrobiła z polskim paszportem. 07:43, 12.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%