Zamknij
06:49, 24.12.2025

Na Waldfriedhof Neudeck, ewangelickim cmentarzu leśnym w Świerklańcu można znaleźć pozostałości zdewastowanego pomnika z inskrypcją: R. Barth Kattowitz.

- Wśród zarośli i leśnych ścieżek powojenna ludzka chciwość wymazała niemal wszystko co trwałe i cenne. Dziś już tylko w wyobraźni możemy stworzyć obraz, jak wyglądały pomniki i nagrobki — zapewne prawdziwe dzieła sztuki, pełne kunsztu, symboli i emocji – czytamy w najnowszym wpisie badaczy przez lata zapomnianego cmentarza ewangelickiego w Świerklańcu.

Wspominają Roberta Bartha, rzeźbiarza i mistrza kamieniarskiego działającego na Górnym Śląsku na przełomie XIX i XX w. O tym, że był autorem nagrobków także na związanym z rodem Donnersmarcków świerklanieckim cmentarzu, świadczy wspomniana inskrypcja.

Roberta Barth działał również społecznie - kształcił młodych chłopców w zawodzie kamieniarza, zapewniając im bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i bardzo dobre warunki nauki rzemiosła. Wśród jego uczniów mogli znajdować się chłopcy głuchoniemi.

Nagrobki wykonane przez firmę Roberta Bartha zachowały się w wielu śląskich nekropoliach. Są m.in. na cmentarzu parafialnym w Miasteczku Śląskim i cmentarzu parafialnym w Strzybnicy.

Na zdjęciach z archiwum Ewangelicki cmentarz leśny w Świerklańcu - Waldfriedhof Neudeck widzimy pozostałości zdewastowanego pomnika i ogłoszenia prasowe dotyczące zakładu kamieniarskiego.

Czytaj też: Wspólne strojenie choinki. Drzewko stanęło na skwerze

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]
Zobacz więcej fotorelacji
Pod kobietą załamał się lód! Akcja nad zalewem
zobacz fotorelację
Tarnowskie Góry. Czekolada za uśmiech i zimowe sporty
zobacz fotorelację
Jest przetarg na budowę centrum przesiadkowego
zobacz fotorelację
Nocny pożar na ogródkach działkowych. Spłonęła altana
zobacz fotorelację
Dronem nad zalewem Nakło Chechło
zobacz fotorelację
Radzionków. Celność, koncentracja i sportowe emocje
zobacz fotorelację
Nie ma kina, zamknięta Argicola. Puste lokale w centrum
zobacz fotorelację
Tarnowskie Góry, Strzybnica. Pożar na osiedlu
zobacz fotorelację
Nowoczesne place zabaw za kilkaset tysięcy złotych
zobacz fotorelację
Nowe centrum i siódemka odznaczonych krwiodawców
zobacz fotorelację