Zamknij
14:05, 17.09.2023

W Bytomiu, w pałacu w Miechowicach, w sobotę odbył się Śląski Plac. Ważną częścią wydarzenia było VII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska.

 - Wydarzenie w 2016 r. zainicjował mój świętej pamięci brat Wiktor Franki. Wymyślił je po to, aby miłośnicy i użytkownicy naszych pięknych strojów mogli spotkać się, zaprezentować nasze bogactwo innym mieszkańcom, porównać stroje z różnych części Górnego Śląska i uwiecznić to wszystko na fotografiach - powiedział prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.

Wśród atrakcji znalazło się także zwiedzanie domu Matki Ewy, występ Małego Śląska z Radzionkowa, prelekcja o strojach rozbarskich i warsztat z wiązania purpurek, czyli odświętnych czerwonych chust noszonych przez mężatki.

Śląski Plac zorganizowali: Związek Górnośląski, Bytomski Klub Samorządowy, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, zespół Mały Śląsk z Radzionkowa oraz Pałac w Miechowicach. Na uczestników czekało 10 stanowisk prezentujących tradycyjne śląskie gry podwórkowe, a także wystawa plenerowa.

Nie zabrakło też wspólnego heklowania i rodzinnego konkursu kulania gumiklyjzów (klusek śląskich) na czas. O śląskich strojach opowiadała Magdalena Toboła-Feliks - etnolożka, muzealniczka i kustoszka w dziale etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic, autorka projektu "Wystrój się w strój".

Dr Małgorzata Tkacz-Janik, specjalistka ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, kuratorka wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” zachęcała do wspólnego szycia oryginalnych toreb przy wykorzystaniu banerów i roll-upów z tejże wystawy.

Czytaj także:

Upamiętnili radną i nauczycielkę [GALERIA]

Kasa dla gmin popegeerowskich. Na salę sesyjną

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(1)

Piękna tradycjaPiękna tradycja

2 0

To jest piękne, nasza kultura i tradycja. Ślązacy są dumnym narodem, więc te stroje powinny być prezentowane, podczas wszelkich uroczystości, bo to nie jest historia, przeszłość. To jest nasz obowiązek, żeby następne pokolenia, miały motywację do działania i podtrzymywania tradycji regionu. 10:31, 18.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz