Zamknij

Wysyp fake newsów i nagonka na drapieżniki pod ochroną. Komu przeszkadzają wilki?

20:12, 25.02.2021
Skomentuj Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com

Czarno-biały film pokazuje wilka, który zagryza psa na łańcuchu. Do zdarzenia miało dojść w Miasteczku Śląskim. Po kilku dniach kolejna sensacja - szczątki sarny leżące przy ścieżce rowerowej nad zalew Nakło-Chechło. Rzekomo zaatakowanej przez wilki. Trwa sezon na fake newsy o drapieżnikach.

– Musiałabym zobaczyć to nagranie, bo w sieci są nawet dwa takie filmy. Są importowane z Rosji. Zostały ściągnięte z kanału YouTube lub nagrane raz jeszcze z ekranu komputera, żeby zlikwidować i pozbyć się napisów rosyjskich. Filmy są publikowane i rozsyłane do instytucji, do osób prywatnych, szczególnie tam, gdzie wilki pojawiły się niedawno. Ostatnio głównie zachodnia Polska jest dotknięta tą plagą. Mamy też sygnały z Czech i Niemiec. Nagrania mają wywołać niepokój – mówi prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", dr hab. Sabina Pierużek-Nowak.

Stowarzyszenie już w 2017 roku ostrzegało o nagonce i fałszywych doniesieniach na temat wilków:

"Ostatnio pojawiło się kilka sensacyjnych informacji o zarejestrowaniu wilków w różnych miejscach w zachodniej Polsce. Sprawdziliśmy je bardzo szczegółowo. Te najbardziej sensacyjne okazały się próbami wprowadzenia w błąd urzędów państwowych lub medialnym "fake news" obliczonym na wzbudzenie niepokoju okolicznych mieszkańców. Co ciekawe autorami tych informacji były osoby związane z łowiectwem".

Białowieża czy Miasteczko Śląskie?

Film z ataku, który miał być nagrany w Miasteczku Śląskim pojawił się na różnych grupach na Facebooku. Internauci, którzy zresztą skupiali się na fakcie trzymania psa na łańcuchu, co uniemożliwia mu ucieczkę, zwracali uwagę, że nagranie pochodzi z Rosji. Był też screen z tego samego nagrania, ale podpisanego: "Podobno w Białowieży wilki pod dom podchodzą...".

Kolejną sensacją ostatnich tygodni miała być sarna zagryziona przez wilki. Szczątki leżały przy ścieżce nad zalew Nakło-Chechło, były tam ślady łap – rzekomo wilka. W takim tonie informował o sprawie jeden z lokalnych portali informacyjnych. Na tej samej stronie kilka dni później sceptycznie komentował te doniesienia leśnik. Ślady miały być za małe na wilka, a racice wyglądać na odcięte ręką człowieka. 

Dr hab. Sabina Pierużek-Nowak mówi, że filmów i sensacyjnych informacji przybywa, co nie znaczy, że samych zdarzeń z udziałem wilków jest więcej. Po prostu rosną możliwości techniczne i można z łatwością spreparować takie nagrania. Dlatego do publikowanych treści warto podchodzić z dystansem i sprawdzać źródła. – To oszustwo, próba zastraszenia i wprowadzenia w błąd. Zwłaszcza że materiały są wysyłane do urzędów i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Moim zdaniem to przestępstwo, tak jak fałszywe alarmy bombowe – dodaje.

 Komu przeszkadzają wilki w lasach?

Niestety, fake newsy mają przełożenie na opinię publiczną. Krótko po publikacji materiałów o rzekomych atakach wilków w Miasteczku Śląskim informację o drapieżnikach pojawiła się na stronie urzędu miejskiego w Kaletach. Magistrat uspokajał mieszkańców.

"Ataki wilków na ludzi zdarzają się niezmiernie rzadko. Częstsze i dodatkowo bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Bezpośrednie spotkania z wilkiem mają natomiast charakter incydentalny i na ich podstawie nie należy podsycać negatywnych emocji lub utrwalać szkodliwych dla wilków stereotypów. (...) Jeśli już dochodzi do jakiegoś niepokojącego zdarzenia z udziałem wilka, każde z nich wymaga wyjaśnienia i analizy. Należy również pamiętać, że sprawcami niepokojących sytuacji, jak ataki na zwierzęta domowe lub częste podchodzenie blisko zabudowań, mogą być również wałęsające się psy lub hybrydy wilka i psa. Wymaga to jednak weryfikacji we współpracy ze specjalistami". 

 Komu przeszkadzają wilki w lasach? – Grupie osób, której zależy, żeby do wilków strzelano. Jest spora część społeczeństwa, która ma bardzo pozytywny stosunek do gatunku. Z każdym rokiem widać, że wzrasta liczba osób, które rozumieją, że świat nie może składać się tylko z ludzi i zwierząt domowych. Epidemia to bardzo mocno uświadomiła Polakom, kiedy zostali zamknięci w granicach kraju i zaczęli doceniać to, co mają w najbliższym otoczeniu. Wilk to gatunek, który nie pozostawia obojętnym. Jest dobrym obiektem do lokowania niechęci, ale też tęsknoty za nieujarzmioną przyrodą  – podkreśla dr hab. Sabina Pierużek-Nowak. Dodaje, że wilk nie jest w stanie odróżnić zwierzyny dzikiej od domowej. Atakuje te zwierzęta, które są łatwiejszym łupem. Owca, koza to takie same zwierzęta, jak te w lesie, są tylko łatwiejsze do złapania. – Najbardziej kuriozalne jest pokazywanie, że wilki zabiły gdzieś sarnę lub jelenia, bo zdarzają się też takie formy zniechęcenia do gatunku. Albo chcemy, żeby wilki jadły owce albo jelenie – dodaje.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" już kilka lat temu rozprawiło się z serią fake newsów na temat wilków. W 2017 r. na portalach ogólnopolskich głośno było o grupie 8 wilków nagranych fotopułapką w Zielonej Górze. Nagranie wysłano nawet do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Jak ustaliło stowarzyszenie, wideo nagrano w grudnia 2016 r. w Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej to samo nagranie zostało kilkakrotnie użyte w podobnym celu przez myśliwych w Niemczech.

Kolejny przypadek: przesłane anonimowo do RDOŚ w Gdańsku zdjęcie 8 wilków stojących na torach, z informacją: "Gdynia Pogórze dzisiaj rano". Tymczasem fotografię wykonano w Puszczy Białowieskiej." Jego autorem był fotograf przyrody Marcin Zakrzewski. Zdjęcie pojawiało się później na lokalnych pomorskich portalach internetowych, a jego autor bezpośrednio interweniował w sprawie naruszenia praw autorskich. Najciekawsze jest to, że autora "anonimowego" maila udało się zidentyfikować, ponieważ użył adresu e-mail, którego znalezienie w internecie było bardzo łatwe. Okazał się nim wysoko postawiony myśliwy z zarządu okręgowego PZŁ w Gdańsku. Na nasze pytanie o źródło tej fotografii, odpowiedział że został wprowadzony w błąd" – pisze stowarzyszenie. W grudniu 2016 roku na portalu Sudeckie Horyzonty opublikowano film z grupą 8 wilków polujących na sarnę. Miejscem miały być Sudety. Film nagrano 5 lat wcześniej w Puszczy Bydgoskiej. Redakcja portalu otrzymała film od myśliwego, a po interwencji stowarzyszenia informację usunęła i przeprosiła.

[ZT]29994[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(18)

zwierzętazwierzęta

12 2

przeszkadzają zawsze d e b i l o m i tzw podludziom, normalni ludzie potrafią koegzystować z innymi mieszkańcami naszej planety i nie s r a j ą we własne gniazdo

21:01, 25.02.2021
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RolnikRolnik

2 4

Np. z wszami.

21:16, 25.02.2021

te rolnikte rolnik

4 4

no choćby ze wszami, wszak widać, temat tobie nie obcy :)

21:25, 25.02.2021

RolnikRolnik

7 4

Podobno na Krakowskiej w Tarnowskich Górach lotało 5 wilków.
U Romana w piwnicy się jedna okociła.
( Ino że Roman niemo piwnicy😜)

21:15, 25.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Tak Tak

2 5

Jest True....Lewak to. PZPR,SLD,Lewo Ca,lgbt-lewaki.....komuniści....co tam dziecko - kura ,pies,krówka,wilk się liczą 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣👍

08:33, 26.02.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrzychoKrzycho

0 0

Chciałbyś sobie postrzelać, faszysto! Dziś do wilków, jutro do tych "lewaków", tak?😡

00:55, 07.03.2021

F16F16

4 0

Wszystkiemu winien Czerwony kapturek

09:01, 26.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mmp76mmp76

2 10

Rozumiem że w Rosji mają inny gatunek wilka i te nasze nie będą podchodzić pod domostwa? Wilk to drapieżnik. Jako dziecko bawiłem się w lesie. Czy dzieci teraz będą tam bezpieczne? Wilk to piękne zwierzę ale niebezpieczne dla człowieka. Mój tata opowiadał co się działo za jego czasów gdy wilka było dużo w lasach. Ataki na ludzi nie były wyjątkiem. Ludzie którzy żyli obok wilków wymierają, reszta wilki zna ze zdjęć. Rodzą się niestety ekolodzy z Bożej łaski co to bredzą o środowisku naturalnym. nie ma już środowiska naturalnego, zlikwidowaliśmy je i nie ma odwrotu. Lasów jest stosunkowo mało i są niewielkie w stosunku do stanu sprzed 100 lat. Siłą rzeczy ludzie będą wpadać na wilki. A wilk jak już przetrzebi populacje sarny i jelenia to podejdzie pod miasta i wsie. Ja tam nie tęsknię za wilkami.

18:26, 26.02.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

znaczy się znaczy się

1 1

wyrżnąć wszystko w pień, zabetonować się po pachy, zwierzęta wszelkie ubić ( sarny ci mogą podrapać samochód - ubić; psy nasikać na koła- ubić) , i wtedy poczujesz się bezpieczny ? A, że tak zapytam, leki już brałeś ?

15:51, 01.03.2021

gaxygaxy

3 8

Ja rozumiem wspólną egzystencję, ale jeżeli dzika zwierzyna nie będzie celowo odstraszana z pomiędzy zabudowań to z pokolenia na pokolenie będzie coraz bardziej agresywna wobec ludzi. Dzikie i bezdomne psy usunięto z przestrzeni publicznej bo niby były niebezpieczne ale dziki i wilki to sobie mogą łazić gdzie chcą. Zalatuje to hipokryzją.

23:22, 26.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AderAder

4 6

Zgodnie z prawem zatlukę każdego wilka, który wejdzie na teren mojego gospodarstwa i stworzy bezpośrednie zagrożenie. Zatłukę widłami na śmierć!

22:41, 28.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Artur HampelArtur Hampel

5 5

Niezła rozpiętość czasowa z tymi "zapożyczonymi" niefrasobliwie fotografiami. Tymczasem, tylko w styczniu i lutym zalew informacji z całej Polski o atakach wilków na terenach zurbanizowanych. Nie, nie są to fake newsy, ale fakty

22:48, 28.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrockyTrocky

2 6

Mierny ten artykuł. Przypomina korpo gadkę, lub bełkot polityków - czarowanie rzeczywistości, wypieranie problemu który już jest. Ekspansja wilka poza terytorium w którym konflikty z człowiekiem były stosunkowo małe. Wraz ze zmniejszeniem się lokalnej bazy żerowej - będzie coraz gorzej. A to są wszystko fakty a nie opinie z artykułu.

12:23, 01.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

2 3

Mój profesor uczył........naturalnym siedliskiem bytowania zwierząt objętych całkowita ochroną z pewnością nie jest droga, autostrada i podwórze domowe, czy też stodoła. Skoro można zabić wilka samochodem na drodze publicznej, to dlaczego samoobrona na moim podwórzu jest zagrożona karą ???

06:18, 05.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GumiGumi

0 1

Czytając ten artykuł nie wiedziałem czy płakać czy się śmiać osoba która to pisze to nie ma zielonego pojęcia w Rosji są inne wilki jak u nas zobaczymy jak się skończą sarny dziki i jelenie pewnie będą czekać aż ta szanowna osoba je nakarmi a może tak własnym potomstwem

16:28, 23.05.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bobo

0 0

to nie twoje podwórze, decyzją sądu czy innego urzędnika można ciebie wysiedlić

21:03, 23.05.2021

Krycha Krycha

1 0

Rządzącym wszystko przeszkadza.

18:28, 23.05.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gwarek.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%