Zamknij

Od kołyski po tapczanik. Podpowiadamy rodzicom, jak dobrze wybrać miejsce do spania dla swojej pociechy

13:16, 21.10.2021 A.G.
Skomentuj Łóżeczko powinno być wykonane z bezpiecznych, ekologicznych materiałów. Fot. Archiwum sklepu meblowego My Sweet Room Łóżeczko powinno być wykonane z bezpiecznych, ekologicznych materiałów. Fot. Archiwum sklepu meblowego My Sweet Room

Koszyczek, łóżeczko szczebelkowe, dostawka, a może wielofunkcyjny model, który posłuży przez kilka lat? Każde łóżeczko dla dziecka powinno być bezpieczne i wyposażone w materac o odpowiednim stopniu twardości.

Największą popularnością niezmiennie cieszą się tradycyjne łóżeczka niemowlęce, zwane szczebelkowymi. Wykonane z naturalnego drewna lub płyty MDF, charakteryzuje wyższa jakość i większa trwałość niż te z płyty meblowej. Zainteresowaniem przyszłych rodziców cieszą się również modele wielofunkcyjne, jak połączenie łóżeczka, komody i przewijaka. Świetnie sprzedają się też te umożliwiające przekształcenie łóżeczka w tapczanik, które po zdemontowaniu szczebelków i boków posłużą też starszemu dziecku. W sklepach meblowych natrafimy na łóżeczka-kołyski, łóżeczka-koszyki czy tradycyjne, z doczepianymi biegunami. Czym zatem kierować się przy zakupie?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zgodnie z prawem łóżeczka niemowlęce powinny spełniać europejskie normy PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001.

– Zwróćmy uwagę na jakość wykonania. Łóżeczko powinno być gładkie, pozbawione ostrych kantów i dekoracyjnych wycięć, najlepiej o obłym kształcie. Nie może też być wyposażone w elementy, które dziecko mogłoby łatwo oderwać i połknąć – wymienia Ines Murlowska, jedna z właścicielek sklepu meblowego My Sweet Room w Tarnowskich Górach. – Równie istotne jest zastosowanie bezpiecznych materiałów. Powłoka farby i lakieru powinna zostać wykonana środkami ekologicznymi, posiadającymi odpowiednie atesty.

Rekomendowana wysokość łóżeczka to co najmniej 60 cm, a odstępy między szczebelkami – 2,5 do 6 cm. Jeżeli mebel jest wyposażony w opuszczany bok, również ten element powinien zostać wyposażony w dodatkowy system zabezpieczeń.

By rosło razem z dzieckiem

Producenci najczęściej oferują łóżeczka w dwóch standardowych rozmiarach: 120 x 60 cm oraz 140 x 70 cm. Przy czym warto zaznaczyć, że jest to rozmiar materaca, a nie samego mebla. Ten mniejszy posłuży nam do 2.-3. urodzin dziecka, większy – nawet do 6 lat. Dysponując większym metrażem, warto rozważyć zakup tego drugiego, zwłaszcza że różnica w cenie jest niewielka. Większość modeli umożliwia demontaż boku lub części szczebelków, tak by starszy maluch mógł swobodnie wyjść.

– Najczęściej łóżeczka posiadają 3 poziomy regulacji dna materaca. Najwyższy poziom jest dedykowany dla dzieci, które jeszcze nie potrafią się podnosić, a jednocześnie najbardziej wygodny dla rodzica. Drugi poziom jest przeznaczony dla maluchów, które potrafią się podnosić i próbują już siadać . Trzeci – dla dzieci, które umieją już wstawać – wymienia współwłaścicielka sklepu Karolina Murlowska.

– Znajdziemy również łóżeczka o mniejszych rozmiarach. Te rekomenduje się klientom, którzy zamierzają umieścić łóżeczko w sypialni rodziców lub gdy pokoik dziecka jest niewielki. Taki zakup warto też rozważyć, planując narodziny kolejnego dziecka w najbliższych 2-3 latach.

Praktycznym rozwiązaniem będzie również szuflada pod łóżeczkiem, która może pełnić funkcję schowka na artykuły pierwszej potrzeby.

Dostawka: najbliżej mamy

Alternatywą dla tradycyjnego łóżeczka może być tzw. dostawka. Jej niewątpliwym atutem jest możliwość ukojenia maluszka bez konieczności wychodzenia z łóżka. To krótkotrwałe rozwiązanie, zalecane do czasu gdy dziecko zacznie się podnosić. Niektóre dostawki są wyposażone w kółeczka, ułatwiające ich przemieszczanie .Podobnie jak kołyski, które doskonale sprawdzają się w domach piętrowych lub o większym metrażu. Umożliwiają ułożenie dziecka do snu w każdym pomieszczeniu, pod czujnym okiem rodzica.

Swoich zwolenników mają też łóżeczka turystyczne. – Warto jednak pamiętać, że materace z kompletu zazwyczaj nie są odpowiednie dla niemowlaków do długotrwałego spania. Lepiej zakupić dodatkowy materac, który zapewni maluszkowi odpowiednie podparcie. Łóżeczka turystyczne nie posiadają też regulacji wysokości dna. Bądźmy świadomi, że maluszka od początku będzie trzeba kłaść na najniższy poziom, co może być uciążliwe, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie – podpowiada Ines Murlowska.

Sprawdź twardość materaca

Równie istotny jest prawidłowy wybór materaca, który odpowiada nie tylko za komfort snu, ale też wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy. Powinien być odpowiednio dopasowany do łóżeczka. Zbyt mały stwarza ryzyko zaklinowania rączki czy nóżki, dlatego szczelina pomiędzy materacem a łóżeczkiem nie powinna być większa niż 2 cm. Zaleca się, aby był o około 20 cm dłuższy od dziecka.

– Musi być także wyposażony w antybakteryjny i hipoalergiczny pokrowiec, który można łatwo zdjąć i wyprać. Uniemożliwia on rozwój pleśni, grzybów i roztoczy. Zwróćmy również uwagę, aby materac dla noworodka był termoizolacyjny. Musi utrzymywać prawidłową temperaturę ciała i zapobiegać wychłodzeniu – wymienia Karolina Murlowska.

– Materac dla dziecka powinien też charakteryzować się elastycznością punktową, czyli być odpowiednio twardy. Dopasowywać się do budowy i ciężaru ciała, ale się nie odkształcać. Z tego względu odradza się kupowanie materacy używanych, które mogą być zdeformowane. Odpowiednią twardość materaca można łatwo sprawdzić. Połóżmy dziecko na wznak na materacu, a następnie wsuńmy rękę pod odcinek lędźwiowy jego kręgosłupa. Jeżeli pomiędzy pleckami a materacem jest przerwa – jest zbyt twardy.

Materac powinien posiadać atest higieniczny Instytutu Matki i Dziecka lub Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz atest bezpieczeństwa Instytutu Włókiennictwa, który potwierdza, że do produkcji materaca nie używano toksycznych materiałów.

[ZT]33132[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%