Zamknij
REKLAMA

Radzionków. Wszystko zaczęło się od Jerzego Ziętka. Wspominamy jubileusz Karolinki

20:28, 30.07.2022 | eka
REKLAMA

W 2016 r. pisaliśmy: "Radzionkowskie Centrum Kultury "Karolinka" w maju będzie obchodzić 50 lat istnienia. Z ośrodkiem związanych jest wielu mieszkańców Radzionkowa i Bytomia, którzy jako dzieci i bardzo młodzi ludzie byli zaangażowani w jego działalność. W funkcjonującym przy "Karolince" zespole folklorystycznym "Mały Śląsk" tańczyło i śpiewało pół miasta. Tak przynajmniej głosi miejska legenda."

Jubileusz "Karolinki" przypada w momencie, gdy centrum kultury zostało zmodernizowane i stało się obiektem nowoczesnym, przystosowanym do organizowania przeróżnych wydarzeń. Niecałe dwa lata temu CK przeszło gruntowny remont. Odnowiono salę widowiskową, doposażono ją w sprzęt techniczny, nowoczesny system klimatyzacji, wentylacji i cyrkulacji powietrza oraz grzewczy. Remont przeszło również zaplecze, w tym garderoby i toalety. Inwestycję udało się zrealizować dzięki dotacji unijnej, która pokryła większą część wydatków.

Jerzy Ziętek (w środku) na tle ówczesnego Miejskiego Domu Kultury w Radzionkowie. Fot. Archiwum

"Karolinka" - wtedy Miejski Dom Kultury w Radzionkowie – oficjalnie rozpoczęła działalność 15 maja 1966 r. Pomysł, by wybudować dom kultury podobno wyszedł od Jerzego Ziętka, w latach 30. XX wieku naczelnika gminy Radzionków. Ziętek - w latach 60. przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej - również oficjalnie otwierał ośrodek.

Po roku 1975, w związku z przyłączeniem Radzionkowa do Bytomia, przekształcono nazwę ośrodka na Środowiskowy Dom Kultury w Bytomiu. W latach 90. dyrektorką instytucji była Dorota Szatters. Zainicjowała cykliczny festiwal teatralny, który pod szyldem "Wiosna Teatralna" po raz pierwszy zaistniał w ofercie kulturalnej ośrodka w 1994 r. To również z jej inicjatywy przekształcono nazwę ze Środowiskowego Domu Kultury na Centrum Kultury "Karolinka". Pomysł związany był z działalnością folklorystyczną Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", który w ośrodku miał (i ma do dzisiaj) swoją siedzibę.

 Przypomnijmy,  że w roku 1998 Radzionków odzyskał prawa miejskie i odłączył się od Bytomia, co miało oczywiście wpływ na status (i statut) CK. 6 stycznia 1998 r. ośrodek wpisano do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Radzionków.

W trakcie budowy ośrodka, lata 60. XX w. Fot. Archiwum

 W roku 2006 Centrum Kultury "Karolinka", wówczas pod dyrekcją Mariana Prodlika, hucznie obchodziło 40-lecie działalności. Na scenie wystąpiły wszystkie zespoły działające przy ośrodku oraz artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie. W ich gronie byli m.in. Jacenty Jędrusik, Maria Meyer, Elżbieta Okupska, Krzysztof Respondek.

Tekst archiwalny Elżbiety Kulińskiej, który ukazał się w Gwarku z 19 kwietnia 2016 r.

[ZT]37165[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

BolekBolek

5 1

Myślałem że tam na pierwszym zdjęciu to B.D :) 04:18, 31.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%