Zamknij
,
Rok 2001. Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne ufundowało sztandar dla Radzionkowa.
,
Od ponad 100 lat na przechodniów obecnej ulicy Sienkiewicza w Tarnowskich Górach spogląda z góry nagi atletyczny mężczyzna, trzymający w ręce piłę. W tle widnieją stylizowane liście irysa.
,
Wracamy do wydarzeń sprzed 25 lat. Pamiętacie afery wokół budowy Parku Wodnego w Tarnowskich Górach? Zastawiono wtedy m.in. restaurację Sedlaczek i Pałac w Rybnej.
,
Podczas prac budowlanych w zabytkowej wieży koło pałacu w Kamieńcu odkryto miejsce, gdzie nasi przodkowie na pewno chadzali piechotą. To średniowieczna ubikacja z fragmentem deski klozetowej. Zdaniem archeologów jest to wyjątkowe i rzadkie znalezisko. Wskazuje, że wieża jest znacznie starsza niż do tej pory myślano.
,
„Kronika Parafii Ewangelickiej w Tarnowskich Górach od 1893 do 1938 roku” - to najnowsza książka wydana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
,
W Kaletach powstanie Kaletańskie Centrum Żelaznego Szlaku. Zostanie utworzone ze wsparciem pieniędzy unijnych. – Miasto zdobyło 638 tys. zł – mówi burmistrz Klaudiusz Kandzia.
,
Według starych zapisków parafialnych pierwszy kościół w Żyglinie miał być konsekrowany już 7 września 1253 r. Jak mówi legenda, jego powstanie wiązało się z obecnością w tych stronach trzech polskich książąt, którzy uchodząc przed wrogami znaleźli schronienie w lesistych okolicach. Wdzięczni Bogu za ocalenie życia postanowili zbudować na piaszczysty pagórku drewniany kościółek.
,
- Cmentarz to nie tylko nagrobki, ale przede wszystkim pamięć o ludziach, którzy zostali tam pochowani – mówi Katarzyna Mańko, dyrektor Muzeum Doctor Villa w Koszęcinie. Zajmuje się odszukiwaniem historii tych, którzy spoczęli na koszęcińskim cmentarzu ewangelickim.
,
To była tragedia, która dotknęła wiele rodzin na Górnym Śląsku. Do dzisiaj nie wiadomo, ilu mieszkańców regionu padło ofiarą wywózek. Źródła różnie szacują – od 30 do nawet 90 tys. osób.
,
– To był bardzo sympatyczny i serdeczny człowiek – wspomina Józefa Winklera Zenon Lis. To jemu zmarły niedawno piłkarz Gwarka Tarnowskie Góry przekazał zbiór archiwalnych fotografii i wycinków prasowych.
,
Barokowe rzeźby św. Floriana i św. Jana Nepomucena stojące przed budynkiem Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach zostały wykonane przez jednego z najlepszych XVIII-wiecznych rzeźbiarzy na Śląsku. Jerzy Gorzelik uważa, że pochodzą z warsztatu Österraichów.
,
Rada Miejska w Tarnowskich Górach podjęła w środę uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Radni w głosowaniu byli jednomyślni.
,
Radzionkowska wystawa "Mōj Ōpa tyż boł deportuwany" jest prezentowana w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
,
Radni Tarnowskich Gór mają na najbliższej sesji podjąć decyzje w sprawie przyznania dotacji na dwa zabytki. Chodzi o wsparcie z pieniędzy miasta remont zabytkowego "Dworku Goethego" oraz renowację organów w kościele ewangelicko-augsburskim przy Rynku.
,
To zarówno ofiary zbrodni dokonywanych przez żołnierzy Armii Czerwonej na miejscowej ludności, jak i przypadkowe ofiary walk toczonych od 25 do 27 stycznia 1945 r. przez czerwonoarmistów z rozbitymi oddziałami niemieckimi.