Umila letnie wieczorne spotkania w ogrodzie i sprawia, że domowy ogródek zamienia się w iście leśną scenerię. Ociepla mroźne dni i pozwala cieszyć się przygotowywaniem aromatycznych posiłków. Jednak aby palenisko ogrodowe było w pełni funkcjonalne warto zadbać o zestaw niezbędnych akcesoriów…
Uwaga miłośnicy grillowania na świeżym powietrzu, na horyzoncie już jakiś czas temu pojawił się silny konkurent, który cieszy się coraz większą popularnością, a wszystko to za sprawą jego funkcjonalności. Mowa oczywiście o paleniskach ogrodowych, które wykonane są z trwałej i odpornej na działanie ognia stali nierdzewnej bądź żeliwa, którym nie straszna jest również rdza oraz uszkodzenia mechaniczne.
Dzięki swojej solidnej konstrukcji (na którą zazwyczaj składa się wsparta na trzech nogach głęboka, okrągła misa, którą można dowolnie przenosić za pomocą przytwierdzonych do niej uchwytów) palenisko jest w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia choćby i była to niemal tona węgla.
Palenisko ogrodowe kontra grill – co zwycięża w tym zestawieniu?
Choć dotychczas znacznie większą popularnością cieszył się grill, to jednak nie oznacza, to że nie warto zainteresować się bliżej innymi, dostępnymi rozwiązaniami takimi jak właśnie palenisko.
Pierwszym argumentem przemawiającym za wyborem tegoż drugiego urządzenia jest fakt, że klasyczne grille na węgiel zaliczają się do grona jednych z najbardziej awaryjnych urządzeń, a jakby tego mało wytapiający się z mięs tłuszcz skapuje na rozgrzane kostki węgla i tym samym wydziela bardzo niebezpieczne dla zdrowia szkodliwe substancje, które osiadają na przygotowywanym jedzeniu. W przypadku paleniska nie należy martwić się o awaryjność ani też trwałość jest to bowiem inwestycja na lata.
Kolejną zaletą, która bezapelacyjnie wpływa na korzyść paleniska jest fakt, że jest ono niezwykle funkcjonalne – nie tylko możesz przenieść je w dowolnie wybrane przez siebie miejsce (lub nawet zabrać je ze sobą na urlop jeżeli tylko posiadasz składany model), ale również w zależności od swoich potrzeb możesz wykorzystać je jako sprzęt do grillowania lub też miejsce, w którym rozpalisz rozgrzewające i tworzące przytulny nastrój ognisko.
Przygotowywanie potraw w palenisku ogrodowym
Warto również podkreślić fakt, że wbrew pozorom palenisko zapewnia znacznie większe możliwości niżeli upieczenie kiełbaski na kijku. Z powodzeniem można przygotować na nim również mięso w kawałkach, warzywa (np. kolby kukurydzy, paprykę oraz pokrojoną w plasterki cukinię i pieczarki), a gdy przyjdzie ochota na coś słodkiego również owoce, jak i pianki marshallow, które wzorem amerykańskich zwyczajów możesz np. ścisnąć pomiędzy dwoma ciastkami lub wafelkami.
Propozycją, która z pewnością spodoba się miłośnikom gotowania w niestandardowych warunkach są również kociołki, które wystarczy włożyć do środka paleniska – może to być np. kociołek kapuściany, duszone mięso z dodatkiem aromatycznego sosu, danie w stylu meksykańskim lub też tzw. beskidzki kociołek rozmaitości, w którym znajdują się ziemniaki, żeberka, podwędzana kiełbasa, marchewki, pietruszka oraz seler. I choć do rozpalenia paleniska ogrodowego można wykorzystać zarówno węgiel, jak i drewno, to prawdziwą głębie smaku oraz aromat przywodzący na myśl leśne biwaki uzyskasz właśnie dzięki drewnu, które jeżeli nie będzie Ci akurat potrzebne do gotowania zawsze możesz wykorzystać jako materiał do rozpalenia ogniska.
TOP 5 akcesoriów do paleniska ogrodowego, które warto zakupić
Jeśli pretendujesz do miana prawdziwego mistrza grilla z krwi i kości, który przestarzałe rozwiązania zamienił na nowoczesne palenisko ogrodowe, to zanim na dobre rozpoczniesz swoją przygodę z gotowaniem w ten właśnie sposób, powinieneś zadbać o skompletowanie niezbędnych akcesoriów. Jakich? Wszystlkiego dowiesz się z poniższej listy.
1. Szpachelki
Jeśli dotąd wydawało Ci się, że do obracania i przewracania mięs, ryb, warzyw oraz wszelkich innych produktów przygotowywanych na płycie paleniska wystarczą Ci szpatułki, które na co dzień wykorzystujesz w kuchni, to jak najszybciej o tym zapomnij. Są one nie tylko nietrwałe, ale również nie zapewniają optymalnej wygody, która w przypadku kontaktu z żywym ogniem wpływa również na bezpieczeństwo.
O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup szpachelki wykonanej ze stali nierdzewnej odpornej na działanie wysokich temperatur oraz korozję, która posiada idealnie dobrany kąt ścięcia krawędzi oraz właściwą twardość i ostrość, która nie porysuje płyty okalającej palenisko zarówno podczas obracania żywności, jak i wtedy, gdy będziesz chciał oczyścić jej powierzchnię. Istotnym elementem szpatułki jest również wyprofilowana rączka z polioksymetylenu, dzięki czemu jest ona trwała, sztywna i odporna na działanie wilgoci.
Ofertę dla miłośników grillowania na świeżym powietrzu znajdziesz m.in. w Ogrodowym Salonie
2. Blok rzeźnika
Choć nazwa może się wydawać niektórym nieco drastyczna, to w rzeczywistości chodzi tutaj tylko i wyłącznie o przyrząd wykorzystywany do obróbki oraz rozdrobnienia surowców wymagających tych zabiegów. Dzięki blokowi rzeźnika nie tylko nie będziesz musiał martwić się o przedostanie się opiłków plastiku (lub innych tworzyw sztucznych) do Twojego pożywienia, ale również zachowasz swoje noże w bardzo dobrej kondycji.
3. Patelnia
Nie, to wcale nie jest błąd – budowa nowoczesnych palenisk ogrodowych (np. tych w kształcie kwadratu lub okrągłej misy osadzonej na postumencie) pozwala na umiejscowienie w nich patelni, na której możesz przygotować dla swoich najbliższych nie tylko mięso i rybę, ale również hiszpańską paellę, czy potrawę prosto ze słonecznej Italii taką jak risotto. Tego typu akcesorium idealnie nada się do realizacji kuchennych eksperymentów, które ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia.
4. Rękawice ochronne i skórzany fartuch
Niezbędny gadżet, który oprócz eleganckiego wyglądu eksperta zapewni Ci maksimum bezpieczeństwa i ochronę w ewentualnym bliskim spotkaniu z płomieniami ognia? To właśnie rękawice ochronne oraz skórzany fartuch.
Zacznijmy może od osłony na dłonie – poszukując tego typu produktu koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału z jakiego zostały one wykonane. Godnymi uwagi są m.in. rękawice z trwałego zamszu, które zapewniają ochronę przed temperaturą sięgającą nawet 500 stopni Celsjusza. Z taką ochroną nie musisz martwić się o poparzenie na skutek dotknięcia pokrywy, wygaszacza czy patelni z gorącym daniem.
Uważasz, że skórzany fartuch to lekka przesada? Nic bardziej mylnego! To właśnie skóra zapewnia znakomitą izolację od bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu bez obaw możesz stać przy palenisku nawet przez dłuższy okres czasu i tym samym nie martwić się o stan odzieży, którą akurat masz na sobie.
Bogatą kolekcję akcesoriów do palenisk ogrodowych? Zajrzyj do sklepu online Ogrodolandia!
5. Mobilny stolik z przesuwanym blatem
Jeżeli Ty również masz wrażenie, że w Twojej kuchni wiecznie brak jest miejsca na blacie, to z pewnością docenisz komfort jaki zapewniają mobilne podstawki/stoliki, które warto ustawić tuż obok paleniska. Idealnie będą się one nadawały do odłożenia na bok nieużywanych akurat w danym momencie akcesoriów, talerzy czy innych elementów. Świetnym rozwiązaniem są mobilne stoliki wyposażone na dole w dodatkową półkę, którą można wykorzystać chociażby jako zasobnik na drewno.
Szukasz akcesoriów do palenisk ogrodowych OFYR? Znaleźliśmy dla Ciebie intersujące sklepy!
Jeżeli nosisz się z zamiarem kupna paleniska ogrodowego OFYR lub też chciałbyś skompletować zestaw niezbędnych akcesoriów, które znacznie uprzyjemnią korzystanie z urządzenia zaprojektowanego przez holenderskiego pasjonata wzornictwa Hansa Goossensa, to koniecznie zapoznaj się z ofertą przygotowaną przez sklep Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon.
Wśród dostępnego asortymentu znajdziesz tam m.in.:
a także wiele innych akcesoriów dedykowanych stricte paleniskom od tej holenderskiej marki. Tutaj design łączy się z funkcjonalnością, a wypoczynek na zewnątrz staje się prawdziwą celebracją życia. Zupełnie tak, jak wymarzył to sobie twórca firmy.