Zamknij

Taki powinien być nowoczesny księgowy. Kogo szukają pracodawcy?

. + 12:08, 09.08.2021 Aktualizacja: 07:57, 11.08.2021 ok. 3 min. czytania
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Porządkowanie faktur, przygotowywanie bilansów, rozliczeń, kontakt z urzędami to podstawowe, ale nie jedyne zadania księgowego. Wiele firm poszukuje pracowników, którym za to odpowiedzialne zadanie oferuje stabilne umowy z gwarantowaną podstawą pensji. Można liczyć też na benefity.

Samodzielni księgowi oraz inni pracownicy księgowości stanowią "towar deficytowy" na rynku pracy. Zapotrzebowanie na osoby biegle poruszające się w przepisach prawa podatkowego jest duże. 

Rekrutacje na to stanowisko prowadzone są przez cały czas. Firmy praktycznie każdego dnia poszukują pracownika na stanowisko księgowego w Katowicach.

Przez ostatnie lata specyfika pracy w tym zawodzie wyraźnie się zmieniła. To nie jest już tylko praca nad dokumentami i liczenie przy pomocy kalkulatora. Obecnie zadania osoby zatrudnionej na stanowisku księgowego zdecydowanie wychodzi poza ramy prowadzenia dokumentacji finansowej, a postęp techniczny i globalizacja sprawia, że usługi księgowe można świadczyć dla firm z całego świata. 

Nowoczesny księgowy - takich pracowników szukają 

Obecnie nie jest to już mało doceniana praca administracyjna. Na tym stanowisku jest bardzo duża odpowiedzialność. Księgowy to osoba najwyższego zaufania w firmie. To prawa ręka szefa. Wie o firmie wszystko i ma dostęp do najbardziej poufnych informacji związanych z podpisywanymi umowami i kontraktami. 

To dyrektor finansowy i analityk w jednym. Obecnie księgowy to także doradca, a firmy dość często stosują łączenie działów finansowych z działami prawnymi. Rekrutując nowych pracowników w zakresie obowiązków służbowych informują o konieczności udzielania porad i doradzaniu klientom spółki w zakresie finansowo-księgowym czy prawnym. 

Księgowy w XXI wieku powinien posługiwać się choć jednym językiem obcym. Większość pracodawców wymaga teraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Ze względu na globalizację i prowadzenie międzynarodowych projektów przez firmy praca może wiązać się z obsługą zagranicznych klientów. 

Nowoczesny księgowy w swojej pracy używa wielu narzędzi. Stąd pracodawcy wymagają od przyszłych pracowników znajomości programów księgowych. Do tych najpopularniejszych należą Symfonia, Optima, Płatnik. 

To jednak nie wszystko. Pracodawcy liczą również na znajomość najpopularniejszych pakietów biurowych. Obecnie szczególnie ważna na rynku pracy jest obsługa programów – Microsoft Word, Microsoft Excel. Pod kątem pracy jako księgowy znajomość tego drugiego jest po prostu niezbędna. Korzystanie z funkcji arkusza przyspiesza pracę w księgowości, m.in. dlatego, że można z większą łatwością analizować dane. 

Dla przyszłego pracodawcy najcenniejsi są tacy pracownicy, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem. 

Ważne są także kompetencje miękkie. Pracodawcy zwracają uwagę na dobrą organizację pracy, skrupulatność, zmysł analityczny, umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na sytuacje stresowe. Tych, w dużych korporacjach i firmach księgowych nie brakuje. 

Pracodawcy szukający księgowych w Katowicach i okolicy potrafią docenić osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Analiza ofert pracy wskazuje jasno, że najlepsi pracownicy mogą oczekiwać wynagrodzenia sięgającego nawet ok. 10 tysięcy złotych. Przeciętne zarobki kształtują się jednak na poziomie 5000 tysięcy złotych brutto.

W dzisiejszych czasach firmy starają się stworzyć jak najbardziej atrakcyjne warunki pracy. Wielu pracodawców poza wynagrodzeniem i premią stosuje szereg benefitów. W tym przypadku chodzi m.in. o bony świąteczne, wczasy pod gruszą, a także wyjazdy na imprezy integracyjne. 

Większość firm gwarantuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, a niektórzy oferują także bogate na pakiety sportowe lub dofinansowanie zajęć sportowych. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%