Zamknij

Abonament czy karta – co wybrać dla dziecka?

artykuł sponsorowany + 11:37, 26.07.2022 Aktualizacja: 11:38, 26.07.2022 ok. 3 min. czytania

Dzieci po telefon komórkowy sięgają coraz wcześniej, ale na początku używają go przede wszystkim do zabawy i robią to zazwyczaj przy asyście rodzica. Z czasem ich możliwości oraz potrzeby będą większe, a posiadanie telefonu stanie się wręcz koniecznością. W tym momencie warto zastanowić się, jakie usługi wybrać, żeby dziecko mogło sprawnie, ale i odpowiedzialnie korzystać ze swojego smartfona. Zatem abonament czy karta? Przychodzimy z odpowiedzią rodzicom z Tarnowskich Gór!

Abonament dla dziecka – jak działa?

Abonament to nic innego jak umowa zawierana z operatorem dotycząca świadczenia konkretnych usług za określoną, najczęściej regulowaną co miesiąc przez klienta kwotę. Ustalony podczas zawierania umowy zakres usług jest bardzo elastyczny. I jak w przypadku osoby dorosłej możliwość korzystania z telefonu po przekroczeniu limitów jest atutem i raczej nie wiąże się z zagrożeniami, tak w odniesieniu do dziecka może skutkować naprawdę sporymi kosztami dodatkowymi. Wyjściem z sytuacji jest jasne określenie zasad użytkowania, ale nie zawsze przynosi to efekt.

Lepiej więc nie narażać się na niespodzianki w postaci kilkuset złotych do uregulowania. Wiele osób decyduje się na wykupienie dziecku abonamentu z pakietem usług bez limitów, co usuwa problem pojawienia się nadprogramowych opłat, ale czy takie działanie ma sens? Nieograniczona możliwość korzystania z telefonu i dostępny bez ograniczeń w domu internet stacjonarny zwiększają prawdopodobieństwo uzależnienia się młodego człowieka od serfowania w sieci czy prowadzenia jedynie wirtualnych rozmów, a ponadto może utrudniać naukę odpowiedzialności, samokontroli i mądrego zarządzania posiadanymi zasobami.

Telefon na kartę prepaid – co go wyróżnia?

Karta z funkcją prepaid wydaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem dla dziecka, które otrzymuje swój pierwszy telefon. Określona przez operatora i regularnie regulowana opłata pozwala na wykonywanie połączeń i korzystanie z internetu. Jednocześnie jednak jest ona ograniczona – przedwczesne jej wykorzystanie wiąże się z nałożeniem na telefon blokady. Brak pieniędzy na koncie to brak możliwości dzwonienia, SMS-owania czy wysyłania wiadomości przez portale społecznościowe. To dla dziecka spore wyzwanie i świetna okazja, żeby nauczyć się odpowiedzialnego zarządzania zgromadzonymi środkami.

Z drugiej jednak strony oferty Play na kartę, Plusa, Orange i T-Mobile dostępne w Suwałkach wiążą się z pewnymi zagrożeniami. Jeśli jako rodzic zapomnisz o terminowym doładowaniu telefonu, a dziecko znajdzie się w kryzysowej sytuacji, nie będzie miało szansy dać Ci znać o swoim kłopocie czy poprosić o pomoc. Wśród atutów trzeba wymienić jednak łatwość i szybkość zrezygnowania z usługi. Wykupując dla pociechy starter, nie podpisujesz żadnej umowy, dzięki czemu nic nie ogranicza Twoich działań.

Telefon na kartę – formuła MIX

Oprócz tego na rynku dostępne są oferty mix, które łączą w sobie cechy usług abonamentowych i na kartę – znajdziesz i porównasz je w serwisie https://komorkomat.pl/. Aby móc korzystać z usług określonych przez operatora, wystarczy doładować konto ustaloną kwotą. Opłata nie ma nic wspólnego z liczbą możliwych do wykonania połączeń czy SMS-ów – liczą się warunki zawarte podczas podpisania umowy. Doładowanie jest jedynie sposobem na uregulowanie należności. Zablokowanie usług następuje dopiero wtedy, gdy użytkownik wyczerpie umowne limity. Zaletą tej propozycji jest fakt, że operatorzy bardzo często oferują możliwość darmowego wykonywania połączeń do numerów z tej samej sieci, więc możesz w łatwy sposób zapewnić sobie nieograniczony kontakt z dzieckiem. Minus to natomiast konieczność zawarcia umowy – na rok, dwa, a nawet trzy lata.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%