Spedycja międzynarodowa czy krajowa to, ogólnie ujmując, działalność polegająca na planowaniu i organizacji całego procesu transportu towarów fizycznych z punktu A do punktu B. Na rynku działa wiele firm spedycyjnych, oferujących swoje usługi organizacjom i przedsiębiorcom z praktycznie wszystkich sektorów, którzy potrzebują fachowej i kompleksowej obsługi przewozowej. Na jakie kwestie zatem warto zwrócić uwagę przy korzystaniu z takiej współpracy?
Na wstępie warto rozróżnić kwestię spedycji krajowej i spedycji międzynarodowej. W przypadku krajowej mamy oczywiście do czynienia z przewozem ładunków tylko na terenie jednego kraju, np. Polski. Bez względu jednak na lokalizację załadunku i rozładunku każdy transport wiąże się z koniecznością dostosowania pojazdu i metody przewozu do rodzaju towaru, jak i terminów odbioru i kolejno dostarczenia go do miejsca przeznaczenia. Konieczne jest oczywiście także dopełnienie wszelkich formalności, wynikających z lokalnego prawa. Przyjrzyjmy się teraz jak to wygląda w przypadku transportu produktów do innego kraju?
Załóżmy, że prowadzisz działalność gospodarczą w dużym mieście, takim jak np. Katowice. Spedycja międzynarodowa może być w Twoim przypadku realizowana zarówno przez wyspecjalizowaną firmę z tego miasta jak również z całkiem innego regionu kraju. Tutaj liczy się bowiem nie to, gdzie przedsiębiorstwo spedycyjne ma swoją siedzibę, ale na jaką skalę realizuje przewóz międzynarodowy. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy przewóz z jednego kraju do kraju docelowego odbywa się przez inne pastwa, mamy do czynienia z tranzytem lub koniecznością może być dostarczenie ładunku w sposób intermodalny, np. gdy towary muszą zostać przetransportowane przez morze. Wówczas firma realizująca przewóz zobowiązana jest do dopilnowania bardzo wielu formalności wynikających z odpraw celnych oraz przepisów zgodnych z prawem Unii Europejskiej lub lokalnego prawa w przypadku krajów trzecich.
Jak zatem wybrać dobrą i rzetelną firmę spedycyjną? Najprostszą metodą jest wpisanie zapytania w przeglądarkę. Jeżeli zatem Twoja organizacja znajduje się we wcześniej wspomnianych Katowicach, może ono brzmieć zarówno tak: „spedycja międzynarodowa Katowice”, jak i na przykład w ten sposób: „firma spedycyjna Katowice”. Często w przeglądarkach znajdziesz bezpośrednie wizytówki z kontaktami, a czasem nawet opinie innych klientów, korzystających z usług spedycyjnych danych firm. Opinie można także pozyskać u zaprzyjaźnionych innych przedsiębiorców lub skorzystać z katalogów firm dostępnych także w sieci.
Jeśli wybierasz firmę, której nie znałeś wcześniej, przeprowadź z jej przedstawicielem dokładny wywiad. Upewnij się, czy przedsiębiorstwo dba o bezproblemowy kontakt z klientem o każdej porze i jakie formalności jest w stanie zorganizować w Twoim imieniu. Dobrze jest też sprawdzić flotę, jaką dysponuje firma. Pamiętaj, że nie wielkość floty świadczy o jakości usług. To spedytor najczęściej odpowiada o przebiegu całego procesu. W firmie takiej jak EURO24 utworzony jest również specjalny, odrębny dział dedykowany do monitoringu każdego transportu, a klient otrzymuje powiadomienia o każdym etapie procesu.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejsze jest jednak zachowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa. Jako klient masz prawo do zapytania o aktualne ubezpieczenie spedycyjne, licencję (usługi spedycyjne mogą być realizowane TYLKO przez uprawnione do tego podmioty) czy polisę OC. O uprawnienia kierowców firmy raczej nie musisz się martwić, ale zawsze, jeśli czujesz taką potrzebę, spedytor powinien udzielić Ci tego rodzaju informacji.