Gdy za granicę wysyłamy pieniądze, czy też dokonujemy zakupu w sklepie zagranicznym, to jesteśmy proszeni o podanie wszelkich danych płatniczych. Wśród nich znajdziemy także numer IBAN. Nie musimy go generować, czy też płacić za niego. Możemy go samodzielnie wygenerować. Wystarczy, że sobie zajrzymy do naszej bankowej aplikacji.
IBAN to International Bank Account Number. Jest to numer, który to potrzebny jest przy wszelkich transferach pieniędzy za granicę. Jest on na przykład używany przy wykonywaniu walutowych przelewów pomiędzy różnymi bankami w naszym kraju, a także zagranicą.
Skąd mamy wziąć numer IBAN? Tak naprawdę, to możesz sprawdzić IBAN banku PKO BP, gdy zerkniemy na numer swojego rachunku bankowego. Gdy przesyłamy pieniądze z konta polskiego na inne konto w Polsce, to stosuje się standardowy NRB. Jest to Numer Rachunku Bankowego. Składa się on z dwudziestu sześciu znaków. A z czego składa się numer IBAN?
On składa się z dwudziestu ośmiu znaków. Jest to zawsze dwadzieścia sześć cyfr NRB, a z przodu jest dodany identyfikator. W przypadku kont polskich są to literki PL. Nieważne jest, w jakim banku mamy konto, numer IBAN się tworzy zawsze identycznie.
Musimy pamiętać o tym, że gdy mamy konto w Polsce, to IBAN się zawsze składa z dwudziestu ośmiu znaków. Jednak w innych krajach długość numeru jest zależna od regulacji lokalnych. W Belgii na przykład ma on szesnaście cyfr, a w Holandii osiemnaście.
Przy wykonywaniu transakcji, czy też przy zakupie w Internecie, numer IBAN podaje się łącznie, bez kompletnie żadnych przerw. W papierowych formularzach zwyczajowo się go dzieli na grupy po cztery znaki.
IBAN utworzony został przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, przyjęty następnie jako ISO, a więc uniwersalny standard. Powstał poniekąd jako remedium na płatnicze problemy w Unii Europejskiej.
Indywidualni klienci, a do tego małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które to prowadzą interesy z firmami z innych krajów, potykały się o różnego rodzaju problemy przy przelewach z uwagi na przeróżne obowiązujące standardy w danym kraju. IBAN obowiązuje tak naprawdę na szerszym obszarze niż Unia Europejska, ponieważ ten numer stosowany jest także, w co po niektórych państwach Azji, Bliskiego Wschodu, a także Afryki.
Jak widać na załączony obrazku, bez numeru IBAN ani rusz. Świetnie zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak jego znalezienie nie jest wcale trudno. Gdy już wiemy, że widnieje, chociażby w naszej aplikacji bankowej, to raczej nikt z jego znalezieniem nie będzie miał żadnego problemu. Większość osób korzysta z bankowości internetowej.
Musimy przyznać, że wiele osób miało pewne problemu z numerem konta IBAN, ponieważ sama w sobie nazwa nic nam nie mówi. Gdy już jednak ktoś nam na „chłopski rozum” wytłumaczył co to takiego, to nie mamy już z tym większych problemów. Wydaje się to rzeczywiście bardzo proste.
Możemy sobie swój numer IBAN zapisać w podręcznym kalendarzu, czy też notesie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz